18.09.2010 18:41
počet zobrazení: 6502

Žirafa?

Mobilní zařízení pro manipulaci s těžkými nástavky.

Když člověku nestačí jeho fyzická síla, kterou má od přírody, nezbývá mu než na vzniklý problém něco vymyslet a tím svůj fyzický výkon znásobit.
Nějaké kolejničky u stropu jsem již předem zavrhl, neboť vysutá drážka u stropu spotřebuje velké množství materiálu, je to zařízení složité a nepohodlné. „Žirafa“ – pracovní název pro jednoduchý a mobilní zvedák možná situaci vystihuje. Má vlastně také cosi jako dlouhý krk.
Základem zvedáku je podvozek tvaru T. Na každém konci ramene z jöklu je horizontálně otočné kolečko, aby žirafa mohla jezdit všemi směry. V polovině „zadního“ jöklu je přivařen sloup potřebné délky, rovněž z jöklu. Na horním konci sloupu je přivařeno vodorovné rameno a v něm jsou umístěny dvě kladky, přes které prochází lanko od cívky na zařízení, které uchopí nástavek. Cívka je vyrobena z náboje s centrální brzdou z Pionýra nebo mopedu. Chladící žebra jsou stočena na soustruhu. Brzda slouží k blokaci cívky v jakékoli poloze. Náboj z mopedu je lepší, protože má menší průměr a tím umožňuje použití menší síly při zvedání nástavku. Na náboj je přimontována klika a celé toto zařízení je přivařeno níže jak v polovině sloupu.
K uchopení nástavku slouží samosvorné čelisti. Na nástavcích není vůbec nic upravováno, rovněž včelín je bez jakýchkoli dodatečných úprav. Samosvorné čelisti pro uchopení nástavků jsou seřiditelné, aby mohly bezpečně nástavek sevřít. Styčné plochy čelistí pro uchopení nástavků jsou polepeny á ½ cm silnou gumou. Zařízení pro uchopení nástavků má západku, která automaticky vlastní váhou zaklapne a tím zamezí znovu uchopení odloženého nástavku. Tato „gravitační“ západka je umístěna na dílu s kladkou a tento díl je propojen s rameny samosvorných čelistí.
Chceme-li zvednout plný nástavek umístěný na úlu, zajedeme žirafou pod kterýkoli úl v řadě tak, aby kolečko pod základnou T bylo pod úlem a obě další kolečka budou za úlem. Nyní spustíme zvedací zařízení (dále chapač) na střed nástavku. Jakmile dosedne páteř chapače na nástavek, dojde k uvolnění gravitační západky, proto ji lehce nadzvedneme a zároveň točíme klikou vpravo. Gravitační západka tak mine páteř chapače a čelisti automaticky sevřou nástavek. Čím těžší nástavek, tím větší silou čelisti nástavek svírají. Když nástavek odkládáme a on je uložen na jakoukoli podložku, gravitační západka automaticky zaklapne a točením klikou vpravo chapač stoupá nahoru.

    Celá žirafa váží 26 kg.

Příslušenstvím žirafy je manipulační stolek na čtyřech kolech. Na tento stolek se umístí dvě úlová dna a na ně se odkládají nástavky. Manipulační stolek je možné umístit tak, aby byl vždy „po ruce“.
Vyrobit žirafu pro včelnici by zřejmě nebyl žádný problém. Je to jen otázka vhodné úpravy podvozku. Domnívám se, že vtipně upravený podvozek je schopen úspěšně jezdit i po trávníku.

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 30, celkem 171295 od 1.7.2010