18.09.2010 18:30
počet zobrazení: 3892

Předpjatá mezistěna?

Předpjatý beton je známá a osvědčená technologie používaná ve stavebnictví. Předpjetím armatury dojde ke zpevnění konstrukce.Je možné dosáhnout zpevnění mezistěny dodatečným napnutím drátku?

Včelí plást je také fyzicky namáhán při zatížení medem a jeho zpevnění je žádoucí. Při instalaci mezistěny do rámku působí ještě i další vlivy na to, jak bude vystavěný plást vypadat. Všichni víme, že nelze instalovat do rámku studené, nebo dokonce zmrzlé mezistěny, ale že mezistěny mají mít alespoň pokojovou teplotu. Po vložení do včelstva, se mezistěna dostává ještě do teplejšího prostředí a její objem se zvětší. Proto musí mít na třech stranách „vůli“, aby měla kam ustoupit.
Existují dvě možnosti, jak mezistěnu do rámku umístit. Mezistěnu můžeme přilepit k horní loučce, na bocích a u spodní loučky ponechat mezeru pro expanzi mezistěny. Toto řešení má ale nevýhodu v tom, že mezistěna není vždy přistavěna ke spodní loučce. Při vyšším rámku (30 cm) a při nezvlněném drátku pak může dojít za velké snůšky k utržení panenského plástu u horní loučky a k jeho úplné destrukci. Někdy se také stane, že panenský plást popojede po drátku dolu, narazí na spodní loučky a mezeru, která vznikla nahoře včely dostaví trubčinou. V lepším případě je plást poškozený, v horším zničený.
Druhou možností je mezistěnu postavit na spodní loučku, mezera tak bude nahoře a samozřejmě také na bocích. Tento způsob je lepší v tom, že plást z mezistěny která byla postavena na spodní loučku ji vždy přistavím ke spodní loučce a mezera u horní loučky je zastavěna. Je zde ale nebezpečí, že se mezistěna zvlní a plást nebude dostatečně rovný. Intenzivní napnutí drátku může prohnout loučku.
Tento druhý způsob, to znamená postavení mezistěny na spodní loučku je lepší, chce to již jen malou úpravu. 
Rámek 37 × 30 zadrátuji čtyřmi svislými drátky. Konce drátků jsou pod mezerníky. Drátek v hotovém zadrátování rámku zvlním kolečky. Na prkénko které přesně zapadá do rámku položím mezistěnu tak, aby se mezistěna po přiložení rámku opírala o spodní loučku a mezera zůstala u horní loučky. Mezery u bočních louček jsou samozřejmostí. Nyní  mezistěnu normálně zatavím elektrikou. 
Po zatavení drátku provedu ještě jeden úkon. Vezmu tupý předmět, třeba nůž s ulomenou špičkou a provedu na každém svislém drátku čtyři vpichy tak, aby byl zvlněný drátek promáčknut až na prkénko skrz mezistěnu. Tím dojde k prohnutí drátku a vytvoření PŘEDPĚTÍ v mezistěně, ale nedojde k prohnutí spodní loučky. MEZISTĚNA SE TÍMTO ZÁSAHEM ZPEVNÍ. Při výšce rámku 30 cm je potřeba provézt čtyři vpichy na jednom drátku stejnoměrně od sebe to znamená 16 vpichů na jedné mezistěně.
Kvalitní plást je jedním ze základních kamenů pro život včelstva. Různě zprohýbané a nebo jinak porušené plásty životu včelstva neprospívají, stejně jako polorámky. Ta trocha práce s provedením vpichů se vyplatí. Předpjatá mezistěna? Proč ne. Osvědčila se.

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2023 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 27, celkem 164586 od 1.7.2010