27.04.2020 00:10
počet zobrazení: 2130

Nápad – nebo nesmysl?

Stále přetrvává dilema, zda úl má být uteplený, nebo neuteplený. PROČ?!? Dávno je JASNÉ, že včelstvo je DÍTĚ SLUNCE. To, že dokáže přežít různá teplotní úskalí, ještě neznamená, že má z nízkých teplot radost a že je dokáže překonat ZDARMA.
Na toto téma jsem již napsal nějaký ten článek, a za utepleným úlem si STOJÍM. PRÁZNÝ PYTEL NESTOJÍ.  Včelstvo se musí VYVINOUT A TO SE MU V MRAZÁKU NEPODAŘÍ.
Včelaři již vyzkoušeli různá nepřímá česna – VERANDY – a pak na ně zase zapomněli. (mor. Univerzál). Velmi rozšířenou ochranou česna bylo DRUHÉ DNO. Podmet byl zvýšený a do vyššího prostoru bylo vloženo „druhé dno“ Včely chodily normálním česnem pod „druhé dno“ a v druhém dnu byl u jedné nebo druhé stěny průchod tímto dnem asi 3 cm široký od přední stěny dozadu. Toto volné dno se na zimu přirazilo ke přední stěně a tím vzniklo něco podobného Mor. Univerzálu. (nepřímá Studená stavba) Pohyblivé posuvné dno bylo možné na léto vyjmout a tím vznikl úl na Teplou stavbu s vyšším podmetem lépe větraný než Mor. Univerzál, ale doma se museli někde přes léto skladovat „druhá dna“. To si málokdo vzpomene na nějaké „druhé dno“ a i na Mor. Univerzál pro nedokonalé odvětrání úlového prostoru v létě. A tím je na cestě k zapomnění.

Již delší dobu někteří včelaři tvrdí, že SVĚTOVÝM ÚLEM JE LANGSTROT, protože prý se v něm vyrábí nejvíce medu na světě. S tím množstvím je to bohužel pravda, ale ten NEJLPEŠÍ ÚL mi již mnoho let spolehlivě zvedá žaludek.

Již jen pohled na skutečnost, že každý nástavek má otvor – prý očko, mne nadzvedává. Musí jich být tolik. Kde je nějaké uteplení? A poslední výkřik? Prý onen otvor (očko) musí být pro dokonalé větrání v rohu nástavku! Tak to už není ani LATINA. Velice pochybuji o tom, že některý ŠOFÉR OD GRIPENU sní o tom, jak bude s nadzvukovým strojem létat pozpátku. Jsem přesvědčen, že žádného pilota ještě ani nenapadlo snít v létání NA ZPÁTEČKU.     Včelaři jsou ale zvláštní SORTA a asi snít o nesmyslech jim připadá normální.

Kdyby včelaři uvažovali přesně a PŘÍSNĚ LOGICKY, musel by být LANGSTROT a jemu podobný VEJCHYST dávno zapomenut, včetně vyoseného OČKA – samozřejmě. Pokud něco, cokoli NEMÁ LOGIKU, pak je úplně zbytečné s tím NĚČÍM ztrácet čas.

Za více jak 70 let včelaření se člověk potká s různými názory i skutečnostmi. Mohou se objevit i ve vlastní hlavě různé myšlenky a mohou na prvý pohled vypadat třeba i směšně.

Každému z nás včelařů roky přibývají a se silami a zdravím je to obráceně. Zdravotní patálie jsou ve vyšším věku spíše samozřejmostí, než výjimkou. Místopřísežně mohu prohlásit, že jsem se na svém včelíně nepotkal s úhynem včelstva při zimování. Samozřejmě, že jsem v zimě padlé včelstvo viděl, včely napěchovány v buňkách – nikdy to ale nebylo, na mém včelíně. Také se stalo, že některá matka se jara výjimečně nedožila, ale včelstvo sice narušené se jara dožilo.
Podzim roku 2019 se zdál být normální. Matky vyměněné, včelstva nakrmena, s určitým množstvím zavíčkovaných zásob za okénkem. Na prvý pohled vše v pořádku. Mrzelo mne ale zbytečné množství zásob v nástavcích na rok 2020. Napadlo mne ale, že by se tyto zásoby daly použít po vylíhlém plodu na uvolněné místo pro příští jaro.

Již velmi mnoho let používám reservní plásty s menším množství zásob i do podmetu. Plást vpředu leží na mezernících a vzadu je podepřen asi 2,5 cm dlouhým dřívkem. Včely si z tohoto „vodorovného“ plástu zásoby postupně odebírají. Tento plást vlastně funguje jako DRUHÉ DNO.

Stala se ale CHYBA. Do podmetu jsem dal i plné plásty se zásobami. Tím se dostaly zásoby téměř do prostoru česna a než včely zásoby uvolnily, vznikla TICHÁ LOUPEŽ. Nešlo tedy o VAROU nebo nějaké VIRY. Šlo zřejmě pouze o moji CHYBU. Můj pobyt v nemocnici a tím možnost zjednání jakékoli nápravy a HISTORICKÝ MALÉR byl tady.

Jedna lidová poučka říká, cosi o tom, že když někoho potká problém ve spodním prádle, ještě na něj spadne i kadibudka. I stalo se! Člověk, který mi dělal aerosol, asi neměl SVŮJ DEN. Když spustil AEROSOL, nenechal u prvého včelstva vyvíječ odfouknout, některé ohnuté hadičky spadly: Spadla i část včelstva (mám to vyfocené) Přiotrávené včely postupně padaly a toto včelstvo mělo 10.3.2020 trochu plodu na jednom rámku. CHUDINKA. Dal jsem jim proto plást plodu od sousedního včelstva (mělo 4 rámky)
Dnes 9.4.2020 má č. 9  čtyři plásty plodu, a dostalo další plást se zásobami – celkem osm. Chudinka má dva již slušné plásty plodu. Dostalo také plást se zásobami – má jich celkem pět, které ale neobsedá. Takovou chudinku jsem ještě nikdy na včelíně neměl. Matka je ale loňská rojová a před otravou byla perfektní.

Malér, který můj včelín po 72 letech včelaření potkal mně donutil k přemýšlení o tom, co za ta léta včelařinou prošlo a na co si dnešní včelaři ani nevzpomenou, nebo se s tím ani nepotkali. Samozřejmě, že nikdo nebude „oprašovat“ boční síňku Mor. Universálu, i když na včelínech ještě dosluhuje.

PRINCIP DRUHÉHO DNA by ale promluvit ještě mohl. DIVNÉ? SOUHLASÍM. Nikdo SAMOZŘEJMĚ nenainstaluje druhé dno do úlu tak, jak jsme jej znali – další DREK v úlovém prostoru. Jde pouze o PRINCIP!! Jako druhé dno použít vyřazený plást před jeho likvidací, který bude zasunut VODOROVNĚ do vysokého podmetu. Plást bude zasunut na STUDENOU stavbu, tedy oušky rámku dopředu a dozadu a okolo celého plástu bude mezera. Při vzdušném zimování – česno široké 38,5 cm a výšce 7 mm bude úlový prostor oddělen od prostoru dna a pod včelstvem tím vznikne jakási VERANDA. Směšné – asi ano. Když jsem uviděl, co zbylo z přiotráveného včelstva při jarní prohlídce, musel jsem se pokusit něco vymyslet na vzniklou situaci. Takovou CHUDINKU zachraňovat? Na prvý pohled ŽIVOTA NESCHOPNÉ! Vytvoření jakési VERANDY pod včelstvem a přidání trochy plodu byla si jediná možnost, jak něco zkusit.  O kvalitě matky žádné pochybnosti nebyly. Prohlídka 9.4. prokázala, že zákrok měl význam. Plást plodu sousednímu včelstvu samozřejmě chybí, ale mám JAKOBY dvě včelstva a celou sezonu před sebou. Do úplného mínusu to spadnout nemůže. Množství medu z CHUDINKY je limitováno ale po snůšce, tam včely do oddělku jistě budou. Celá popsaná akce je ze způsobu HASIČI JEDOU. – Tonoucí se i STÉBLA CHYTÁ. Včelařina nestojí SAMOZŘEJMĚ na tom, zda nějaký včelař vsune do podmetu plást VODOROVNĚ a udělá v podmetu JAKOUSI VERANDU a zlepší tím jarní rozvoj, a čímž zvýší počet včel, které zasáhnou do snůšky.

1. Chtěl bych ale zdůraznit, že včelstva jsou napojena na centrální bezplovákovou napáječku, což je nádhera.

2. Celé zařízení je až směšně jednoduché. Naprosto funkčně spolehlivé. V tomto státě je již několik lidí, kteří jej znají a používají

3. Samozřejmě, že nepočítám s tím, že právě „dotřetice“ bude letos dosaženo 103 kg ze včelstva. Přesto bych ale chtěl zopakovat, že za lež a pomluvu může pomlouvající VYFASOVAT až 4 roky NATVRDO. Nikdy NEDOJEDU na VTEŘINOVÉ KRMÍTKO, což vykřičel jeden mocný na poradě v NASAVRKÁCH a celý sál MLČEL.

4. Na druhou stranu souhlasím s dalším, že výsledky našeho včelínu NELZE VYPOČÍTAT. Tak chytrý ten pán není. Čísla, která uvádím, jsou ale stoprocentně pravdivá. I když tomu nevěří, tak ať to překoná a dosáhne lepších výsledků.

5. Proč mne stále někteří PŘEMOUDŘELÍ napadají i POMLOUVAJÍ, že by záviděli??

6. Pokusil jsem se přemýšlet NAHLAS… To snad není trestné. Zatím se zdá, že to funguje. Přicházející sezona může do vzniklé situace promluvit.  Vyřazený plást má každý. Než jej vyvaří, tak si s ním může trochu POHRÁT – KU PROSPĚCHU VČELSTVA

Tepelněizolační hodnoty třeba i prázdného plástu jsou nezpochybnitelné. Plást vodorovně vložený do podmetu, rozhodně nemůže včelstvu ublížit. Ve své funkčnosti, překoná jakákoli prkénka DRUHÉHO DNA.

Rozpomene se i medník Chudinky na své poslání?
 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 29, celkem 171532 od 1.7.2010