18.09.2010 19:09
počet zobrazení: 9048

Langstrot nebo dadant? (Zásadní otázka? Zřejmě ne!)

Ve Včelařství č. 9 (2001) se pokusil reagovat Jindřich Boháč na články ing. Řeháčka se stejným nadpisem. Mám dojem, že hned v úvodu se snaží pan Boháč přesvědčit českého čtenáře o jeho malosti. Tok informací přece nemůže být jednosměrný a všechno to doma je špatné. A to zvenčí je bez chyby. Musím se nás Čechů zastat.

Jan Amos Komenský i třeba Josef Resl pocházeli odkud? Samozřejmě, když je nás nyní jen deset milionů, můžeme dát lidstvu jen poměrnou část nápadů počtu obyvatel. to ale neznamená, že vše to, co spatří světlo světa u nás je již předem propadák. Na toto téma hovořil ještě v hluboké totalitě na sjezdu spisovatelů herec Miloš Kopecký. O tomto projevu možná pan Boháč neslyšel, což by jej trošku omlouvalo. Pokud o něm ale slyšel, tak vědomě odmítá poučení z tohoto projevu.
Zásadní zádrhel je hned v prvé tabulce zmíněného článku, která má dokazovat cosi o izolační zóně a o potřebě délky rámku 448 mm. Izolační zóna buď existuje ve všech směrech a nebo je to nějaká chiméra. Rozhodně nemůže být izolační zóna funkční jen v rámci délky rámku a pokud jde o rozměr vyplývající z počtu rámků je vše jinak. Deset rámků v jakémkoli úlu reprezentuje á 38,5 cm šířky úlu. Toto je právě rozměr v článku zavržené míry 37 x 30 cm. Izolační zóna tedy platí jen pro loučku (448 mm) a v rámci počtu rámku neplatí?? Osobně žasnu nad propagací úlu ať mu budeme říkat jakkoli, který nemá čtvercový půdorys. Propagovaný Langstrothův nástavek má půdorys 46 x 38,5 cm. Ach jo!
Hned v prvé  tabulce v posledním rámečku zmíněného článku stojí: pro maximální plodové hnízdo 300 mm musí být délka rámku minimálně 400 mm! I s tím vykřičníkem. Tohle je myšleno opravdu vážně? V jednou z dalších odstavců stojí - cituji: Rámková délka 39 cm je pro tenkostěnný dřevěný úl spíše pod hranicí předpokladu. Délka 37 cm se pro takový nástavek nehodí vůbec. Přesto jsou u nás v Podkrkonoší a jinde včelaři, kteří na délce 39 cm v tenkostěnných nástavcích včelaři plné spojenosti. Konec citátů. Tak jak? Nerad používám slovo demagogie - opravdu nerad, ale?
Když už jsem položil výraz slovo pak ještě jedno slovo stojí za zmínku a to je výraz kompatibilita. Když se kterékoli slovo používá zbytečně často, (zneužívá) může být zkompromitováno - stane se protivným. Snad by mi ani nevadilo, že je to slovo cizí, ale pro včelaře se příliš nehodí. Je mi celkem jedno zda mé úly na mé zahradě budou kompatibilní s úly člověka, který sedí na zemi, má nohy křížem a na hlavě má turban. V této pozici píská na píšťalku a snaží se roztančit hada v klobouku. Samozřejmě, že tomu člověku přeji úspěch u včel i s tím hadem.
Kompatibilní úly vlastně nepotřebuji, potřebuji ale úly v půdorysu čtvercové STAVEBNICOVÉ, které mi poslouží ve všech včelařských úkonech. Potřebuji úl se stavebním rámkem (teplá stavba) a také úl, kde bude možné jednoduše oplozovat matky (studená stavba). Úl proto musí být proto půdorysu čtvercový STAVEBNICOVÝ a také přiměřeně uteplený s izolační zóno, která bude hmatelná (nejen pomyslná) a tím zajistí podstatně nižší spotřebu zásob při přezimování. Když investuji trochu více práce, nemusím investovat peníze do cukru.
Budiž čest a sláva Langstrothovi, Dadantovi, Janišovi i všem ostatním, kteří se poctivě ve své době o něco snažili. O dnešní době by se dalo hovořit i jako o době digitální. Čísla - počítače hýbou světem. Již před několika lety konstruktéři automobilky Fiat zadali konstrukci počítači. Tak vzniklo auto Fiat Uno a stalo se hned i  „autem roku“. (Nevím již kterého). Uno je příkladem i pro včelařem. Proto mi mnoho neříká slovo kompatibilita, ale zajímá mne slovo digitalizace, které ve snadnějším důsledku může vést i k té kompatibilitě.
Shrnuto. My Češi, Moravané a Slezané vypadáme stejně jako příslušníci ostatních národů. Řekněme to třeba takto - na dolním konci tvoří konec každého člověka nohy a nahoře hlava. Ty nohy i tu hlavu nemáme jen proto, abychom jimi končili, ale máme je i proto, abychom je používali. Od Pána Boha jsme dostali stejné schopnosti jako příslušníci ostatních národů. Opovrhovat sami sebou se nesluší. Jestliže naše hlavy jsou určeny k použití, pak bezmyšlenkovité věření všemu tomu co se nám k věření překládá nelze doporučit. Logickým způsobem uvažování lze pochopit co možné je a co možné není.
Sebevětší odpověď na otázku položenou ing. Řeháčkem - Langstroth nebo Dadant mnoho nevyřeší. Zásadní otázka zní jinak. Přesto ale upřímně děkuji ing. Řeháčkovi za vše co kdy napsal a ještě napíše.

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 5, celkem 171616 od 1.7.2010