24.03.2011 09:40
počet zobrazení: 14709

Jak zazimovat včely ve Stavebnici B? (v otevíracím nástavku s okénkem)

Nový včelařský rok začíná tam, kde končí rok minulý. Mezi koncem končící sezóny a nástupem nového včelařského roku ale není nějaká mezera a nebo dokonce bariéra. Život včelstva probíhá vlastně rytmicky a kontinuálně. Jednotlivé fáze života včelstva se prolínají.

Jedna sezona včelařského roku končí vytočením medu a na tuto skutečnost přímo navazuje příprava včelstva na zimu, na vytvoření nové generace dlouhověkých včel, které přečkají zimu a jsou základem pro další pobývání včelstva v prostoru a čase. Tato období nelze od sebe oddělit, ona se skutečně prolínají.
Připravit včelstvo o zásoby a nepostavit se zodpovědně k životním potřebám včelstva je rána „pod pás“. Revoluce se nedoporučuje. Zodpovědný evoluční způsob konání je naprosto prioritní.
Včelstvo končí jeden svůj životní cyklus ve velkém prostoru (několik nástavků) a nyní se potřebuje zmenšit pro přečkání zimy i počtem svých jedinců. Nižšímu počtu včel musí odpovídat také životní prostor. Příroda pro přečkání zimy již miliony let svoje včelstva zmenšuje, aby snížila spotřebu zásob.
Také prostor pro přezimování má být samozřejmě menší. Po dlouholetých zkušenostech mohu zodpovědně prohlásit, že otevírací nástavek „Stavebnice B“ na 10 rámků míry 37 x 30 cm vyhovuje potřebám včelstva pro přezimování.
Současná jakási „móda“ zimování ve dvou celorámkových nástavcích je ve skutečnosti protismyslná a to hned z několika důvodů.

1.) Včelstvo si může sednout do prvého nebo druhého nástavku a zimu nemusí přežít jelikož ztratí kontakt se zásobami – kolik včelařů to může dosvědčit!

2.) Nebezpečí zplesnivění plástů je za této situace velké

3.) Fumigace se provádí do zbytečně velkého počtu plástů a tyto použitá chemie zasáhne. V dalším roce jsou do těchto plástů ukládány zásoby a následně vytočeny. Není přes panenské plásty použité do medníku!

4.) Je-li včelstvo zazimováno v jednom nástavku, má lepší kontakt s vnějškem a daleko rychleji a pohodlněji může reagovat na situaci venku. Tvrzení, že očko je to nejlepší pro kontakt včelstva s přírodou neobstojí. Očko má i další negativní dopady na včelstvo. Ty ale nyní nemíním probírat.

5.) Také výměna matky oddělkem po nakrmení nedává smysl. Vytvářet velké společenství na přezimování je protismyslné. (proti přírodě)

Poručíme větru dešti již dávno neplatí. A je to dobře. Jakékoli výstřelky proti přírodním zákonům, nebo snad jen zvyklostem jsou odsouzeny k neúspěchu, a také každé krajní, nebo dokonce extrémní řešení, dříve nebo později ztroskotá.

Jak postupovat v období pro vytočení medu?
Lze říci, že jednoduše.

Již při vytočení medu je dobré zkontrolovat plodiště, aby v něm byly pouze plásty vhodné pro přezimování včel. Prvý plást od česna by měl být s co největším množstvím pylu. Byl-li v něm ale chován plod a je velmi tmavý, pak při malém množství pylu je dobré jej vyměnit a nahradit jej plástem světlejším a s větší zásobou pylu.
V prostoru pro přezimování jsou nejvhodnější perfektně postavené a několikrát již zakladené plásty. Rovněž nad posledním (desátým) plástem je dobré zauvažovat. Kontrolu plodiště lze jen doporučit.
Velký životní prostor který včelstvo obsedá v létě je potřeba postupně zmenšit nenásilným způsobem. Nemá ale smysl zazimovat včelstvo ve dvou nástavcích. Tak zbytečně velký životní prostor včelstvo nepotřebuje. Včelstvu 10 rámku míry 37 x 30 cm pro přezimování vyhovuje. (léty ověřeno)
Po vytočení medu zůstane na zkontrolovaném plodišti jen jeden nástavek, ale bude následujícím způsobem upraven. Do tohoto nástavku dávám pouze jeden plást ke přední stěně. Po sundání medníků je v některých plástech, které byly převěšeny z plodiště s plodem dost velké množství pylu. Pyl rozhodně nepatří do vařáku a je potřeba si jej vážit. Za prvý plást se zásobou pylu dávám dva nebo tři úplně prázdné rámky, na kterých si bude včelstvo při krmení stavět trubčinu. Prázdny prostor v tomto nástavku slouží pro zavěšení velkého množství včel a tyto včely proto nemusí pobývat mimo úl. Deset rámku 37 x 30 cm v plodišti a podmet 8,5 cm vysoký + téměř prázdný nástavek postačí včelstvu jako životní prostor po vytočení medu.
Takto připravené včelstvo lze okamžitě začít krmit. Krmením jednoduchým krmítkem, které se zasune místo zadní vložky ve dnu. Plní se otvorem do kterého se zasune trychtýř, to znamená bez kontaktu se včelami.
Do pařáku na brambory dám 50kg cukru a dopustím potřebné množství vody. Cukr rozpustím ráno a do večera má roztok správnou teplotu. Navečer stačí pařák překlopit do většího hrnce a z tohoto hrnce již jen nabírat a nalévat do trychtýře. V průměru krmím 15 kg cukru na včelstvo.
Krmení velkým množstvím roztoku najednou nepreferuji. Včely samozřejmě musí mít dostatečnou zásobu potravy, to ale neznamená, že je potřeba s krmením spěchat. V úlu musí být také dostatečný prostor pro plodování. Zbytečně rychlým podáním velkého množství roztoku můžeme včelstvu ublížit. S nakrmením nespěchám.
Při krmení včelstvo ukládá zásoby i do jednoho plástu s pylem, který je v medníku. Tento plást vždy úplně a zdá se, že i s chutí naplní. Téměř všechna včelstva při krmení v prázdných rámcích v medníku staví – většinou trubčinu. Do této trubčiny ukládají i zásoby. Někdo možná namítne, že je to chyba. Ano i ne.
Začátkem září právě tato trubčina poslouží k doplnění zásob potřebných včelstev. Jsou-li v nich i z části zavíčkované zásoby, je potřeba je odvíčkovat a pak je stačí položit do podmetu a podložit je na straně bez mezerníku dřívkem. Včely již z větší části zpracované zásoby přenesou na místa po vylíhlém plodu – do hnízda. Naplněný a zavíčkovaný plást s pylem a zásobami je připraven pro jarní použití. Zhruba v polovině září je možno již sundat prázdný medník. Včelstvu v tuto dobu již stačí k životu 10 čechoslováckých rámků míry 37 x 30 cm a podmet vysoký 8,5 cm. Je-li včelstvo zazimováno v jednom nástavku, nemá možnosti si sednout na zimu tak, aby nemělo zásoby v dosahu. Mám vyzkoušeno, že v utepleném úlu, (Stavebnice B) je včelstvo schopné v zimě i přejít „přes uličky“.
Jak snížit zimní ztráty? Zimováním včelstev v jednom přiměřeně velkém nástavku. Rámek 39 x 24 ale neumožňuje zajistit onu právě zmíněnou přiměřenost. Jak dlouho se budou ještě úly na nešťastný rámek 39 x 24 cm vyrábět?
Ještě jedna připomínka: Kdy půjde konečně LANGSTROT do muzea??!

Dovětek: „Úl med nepotí“ je nesmysl.

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 51, celkem 170226 od 1.7.2010