18.09.2010 18:57
počet zobrazení: 5751

Jak vyrobit stavebnicový nástavek?

Jedno staré přísloví praví: „Všechny cesty vedou do Říma“. Proto tomu nemůžeme nikdo cokoli namítat. Ale. Rozdíl je v tom, vydáme-li se do onoho „Říma“ logickým způsobem, nejkratší cestou a také důsledně. Konečný efekt pak bude rozhodně lepší, než když to budeme zkoušet třeba přes některý zemský pól.

Nástavky můžeme vyrábět i z odpadkového dřeva. Prvé úly byly vyráběny z paliva. Základním stavebním kamenem pro výrobu nástavku je „fošna“ 5 cm silná – třeba ze štěpin palivového dřeva.
Pro nástavek SAMOZŘEJMĚ uvažuji s rámkem 37 x 30 cm. Lepší rámek neznám. Nástavek bude mimo jakoukoli pochybnost na 10 rámků. Ani rámek 37 x 30 cm není „samospasitelný“ Má-li být využito dobrodiní zmíněného rámku, pak právě oněch 10 rámků v nástavku je optimálních. Třináct rámků v nástavku je špatná zpráva. (Eurodadant- dále nebudu rozebírat.)
Ujasněme si o co nám jde a čeho chceme dosáhnout Nástavek by měl být jednoduchý, lehký a pevný. Další přísloví zní: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli pořizovat laciné věci“. Neuteplený nástavek nebo nějaké primitivní řešení, které se bude tvářit lacině je již předem PROHRA. Jakákoli lidská činnost, má-li mít úspěch, musí být dobře vymyšlená i domyšlena a nic nelze nechat náhodě. Nad jakoukoli obecně známou zásadou nelze mávnout rukou. Je dobré také vědět, co chceme, ale i co nechceme.

Stěžejní součástí nástavku, jsou dva rámy – horní a dolní.
       37 cm = šíře rámku
   + 1,5 cm = 2 mezery vedle rámku
   + 1,2 cm = 2 božní prkénka
     +10 cm = 2 rámy (5 + 5 cm polystirenu)
    49,7 cm = délka všech 8 latí rámu

6 latí má rozměr 1,5 × 5 × 49,7 cm
2 latě mají rozměr 2 × 5 × 49,7 cm 
Spodní rám je ze 4 latí 1,5 cm silných
Horní rám je ze 2 latí 1,5 cm silných

A je ze 2 latí 2 cm silných 
    Dvě latě 2 cm silné jsou latě boční a to proto, aby byla do čeho přibít božní prkénka, čímž vznikne „falc“ pro ouška rámků.
    Začepováním celkem 8 latí vzniknou 2 rámy s vnitřním rozměrem 39,7 cm x 39,7 cm. Vnější rozměr při 5 cm polystirenu pro uteplení je proto 49,7 x 49,7 cm
    Prkénka pro obití nástavku uvnitř i zvenčí jsou 6 mm silná. Vzniknou ohoblováním „fošny“ 5 cm silné a nařezáním zmíněného materiálu na pásové pile a „protažením“ na hoblovce („protahovače“) na přesně 6 mm síly. A opatřená „půlfalcem“. Užitečná šíře prkénka je proto 4,4 cm.

        5 cm = „fošna“
   - 0,2 cm = ohoblování
   - 0,4 cm = půlfalc
     4,4 cm = zbývá pro plochu stěny

Výroba vnitřních prkének půlfalcem končí, nyní je již jen nařežeme na potřebnou délku.

   30,7 cm = pro přední a zadní stěnu nástavku
   29,4 cm = pro boční stěny pod ouška rámků

Vnější prkénka jsou naprosto shodná s vnitřními prkénky. Navíc mají pouze „strženy“ hrany na ohoblované straně. Tím prkénka po přibití na vnější boky nástavku dělají dojem „palubek“

    30,7 = délka všech vnějších prkének

Prvně jsou přibíjena vnitřní – přední a zadní prkénka (30,7 cm) Tato prkénka „lícují“ s horním i dolním rámkem, čímž je dána výška nástavku.
Jako druhá jsou přibíjena vnitřní boční prkénka. Prkénka „lícují“ se spodním rámem, a tím u horního rámu vzniká „falc“ pro ouška rámků.
Prkénka nejsou přibíjena jednotlivě ale celá stěna vlastně vcelku, čímž lze dosáhnout těsnosti mezi prkénky. (krajní prkénka přibít a prkénka mezi nimi zamáčknout)
Po přibití vnitřku už stačí pouze začistit prkénka, podle horního a dolního rámu Pracovali-li jsme přesně, pak „falc“ pro ouška má dostatečnou kvalitu.
Do pěticentimetrového prostoru vtiskneme přesně nařezané desky z pěticentimetrového polystyrenu. Polystyren musí být nařezán přesně v úhlu 90° a mezi rámy musí držet. Přesné nařezání nástavek zpevní.
30,7 cm = všechna vnější prkénka jsou stejně dlouhá a jsou přibíjena podle šablony, která se na hrany spodního rámu přibije.  Prkénka jsou přibíjena podle této šablony o 0,6 cm výše než je hrana spodního rámu. Tím, že jsou vnější prkénka posunuta o 0,6 cm nahoru, nad horním rámem proto prkénka přesahují o oněch 0,6 cm. Několikrát mi již byl vyčítán přesah prkének nahoru, prý by měla přesahovat dolu. To ale nepřichází v úvahu. Má-li nástavek sloužit pro „oplozovací baterii“ pak musí být přesah nahoru.
Obitý nástavek pak již stačí jen na cirkulárce podříznout, vyčnívající spodní rám zmenšit, aby mohl pohodlně zapadnou do nahoru přečnívajícího prkénka dalšího nástavku. Poslední operací při výrobě nástavku je zaoblení hrany přečnívajících prkének nahoře. Kompletní nástavek váží od 5,6 do 5,9 kg.
V takto postavených nástavcích jsou včely od roku 1970 a dodnes jsou provozuschopné. Stavebnice A byla vystavena v roce 1977 v Pardubicích a v roce 1979 v Českých Budějovicích na „Živitelce“. Tentokrát okolo této Stavebnice včelaři procházeli a nechápali nic. Stavebnice B byla vystavena v roce 2002 a v roce 2006 v Praze- Letňanech.
Dění ve včelařině je stále poplatné propagandě o Langstrotu a úlech neuteplených Gegbls je sice dávno mrtev, ale jeho „odkaz“ přetrvává. „Studené zimování“ je nesmysl a Langstrot dávno a mimo jakoukoli pochybnost patří do muzea. To nejsou slova do větru, ale léty ověřená zkušenost. Jestli těmto větám někdo nevěří, pak má na svůj názor samozřejmě plné právo. Pak ať ale počítá s tím, že na onen názor doplatí.

V nadpisu je slovo, jak. Odpověď je jednoduchá – TAK.

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 20, celkem 171561 od 1.7.2010