Jak vyrábět stavebnicové nástavky? (polotovar)
Dnešní společnost již snad nefunguje na principu společnosti „Prvobytně pospolné“. Rozhodně nemá smysl, aby si každý vyráběl všechno sám. Člověk by měl za svoji kvalifikovanou práci dostat přiměřenou odměnu. Za vydělané peníze by si měl mít možnost koupit kvalifikovanou práci druhých. Jednoduché! Jen to dotáhnout na potřebnou úroveň.
Zatím se ještě vyrábí široký a naprosto zbytečný sortiment včelařských pomůcek. Výstava v Letňanech v roce 2006 byla dokonalým dokladem o zmatku, který vládne ve včelařství. Vědí včelaři co je to třeba úl uteplený a neuteplený? Čemu posloužil „HOBRÁK“ a K 39? Langstrot je přece dávno odepsaná záležitost. Proč se ještě dnes vyrábí úly na rámek 39 x 24 cm? Že je zatím většina úlů v Čechách na rámek 39 x 24 cm přece není důvod k tomu, aby se dál tyto úly vyráběly. Jediným rozumným řešením je zastavení výroby těchto úlů a jejich postupné nahrazení lepšími.
Radikálnímu řešení úlové otázky brání i peníze. Peněz není nikdy dost. Včelaří většinou starší lidé a za med je velmi špatně placeno.
Perspektiva včelaření není dobrá. Chybí také správná vize, nadhled a přebývá subjektivizmu a pýchy. Všeobecně platí, že největší bariéry jsou v lidských mozcích. Když si „to“ člověk srovná v hlavě, pak je ochoten jít třeba i za určitých obětí za cílem Když je přesvědčen, že onen cíl je zásadním a správným, pak se mu většinou i daří.
Knedlíky v prášku, polévka v pytlíku a další polotovary nikdo nezpochybňuje. Nebyl by právě polotovar správným řešením i pro včelaře? Prostřednictvím polotovaru by si měl včelař možnost koupit za rozumný peníz kvalifikovanou práci druhých. To něco, co bude vyráběno „sériově“ to znamená lacino. Onu kvalifikovanou práci druhých si donese domů svázanou třeba drátem, nebo páskou. Pro majitele prkének a latí by pak zbylo jediné a to, přibíjet 6 mm silná prkénka dvoucentimetrovými hřebíčky s hlavičkou na zaklepnutí.
Jsou dvě možnosti, jak polotovar stavebnicového nástavku dodávat:
1) 8 latí na rámy – vyčepovaných
+ potřebný počet prkének pro obití vnitřku i vnějšku.
2) Oba rámy již sklížené, čímž by byla zaručena přesnost
+ potřebný počet prkének pro obití vnitřku i vnějšku
Kdyby dostal včelař do rukou přesně vyrobené rámy, pak by mu stačilo, již jen zatloukat hřebíčky. Na této práci se toho dá velmi málo zkazit. Dobrý výsledek je vlastně zaručen.
Na začátku i konci úvahy je otazník. Najde se někdo, kdo bude metodou Henryho Forda vyrábět knedlíky v prášku pro včelaře?

Copyright © 2000 - 2023
Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by
TELE3 s.r.o.
| XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 27, celkem 164586 od 1.7.2010