04.11.2010 13:39
počet zobrazení: 3614

Co se asi děje ve včelstvu?

Původní matka v plodišti je uzavřena v klícce a včely k ní mají přístup. Nežije ale naplno. Nemá volnost pohybu a ani nemůže klást. Její metabolizmus je omezen, tím je omezena i její produkce feromonu. I snížená produkce feromonu zřejmě ale postačí k pokrytí potřeby včel v plodišti a tím je zabráněno založení matečníků v plodišti. (Jako při vpuštění včelstva do medníku) Nová matka v nástavku nahoře ale žije naplno, má svoje včely i prostor ke kladení. Její metabolizmus zřejmě není narušen a produkcí svého feromonu překonává matku v klícce, když dojde k prokousání papíru.

Třetí den proto původní matku i s klíckou odstraním, úplně jednoduše. Stačí vyjmout zadní vložku ve dnu a klícka s matkou je volně přístupná. S přemístěním oddělku z izolátoru není potřeba spěchat. Po líhnoucím se plodu má nová matka prostor ke kladení. Přesto je možné třeba již třetí den po odstranění původní matky přeložit celý oddělek k původnímu plodu do plodiště. Při nahlédnutí do izolátoru  a bylo-li celé společenství přikrmováno, je na první pohled zřejmě, jak je izolátor dobře obsednut a zásoby nad plodem jsou víčkovány. Celý dojem ze situace v izolátoru provokuje k názoru, jako by včely výměnou matky ani nepostřehly.
         Výše popsaný působ je používám úspěšně i na dalším včelínu. Matky jsou po přidání ochlupené a není na nich vidět jakákoli újma. Ke ztrátám matek nedochází. Jde ale o matky, které nepoznaly klícku, vždy měly svoje plásty, svoje včely a svůj životní prostor. Nikdy nepoznaly nějaké omezení.
         Když ale přejde včelaři matka v klícce, je situace zcela jiná. Bylo by proto zajímavé pokusit se na stejném principu vyměnit matku klíckou na líhnoucí se plod v medníku – bez revoluce. Původní matka v klícce na dně by ovlivňovala situaci v úlu stejně jako při výměně oddělkem. Otázkou ale je, jak mnoho jejího feromonu bude nad mřížkou a zda a za jak dlouho získá nová matka svým feromonem převahu nad původní matkou.
         Nikdy jsem neměl a stále nemám rád slovo revoluce. V případě výměny matky oddělkem se zdá, že na toto slovo je možné zapomenout. Evoluce je lepší – je pod kontrolou rozumu.

Je „Sametová“ revoluce důkazem?

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2023 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 21, celkem 164580 od 1.7.2010