12.01.2020 16:54
počet zobrazení: 2553

Otevřený dopis komukoli (VTEŘINOVÉ KRMÍTKO)

Otevřená odpověď na email. Těší mne Váš zájem o mé Vteřinové krmítko. Stále mne ale otravují velice urputní nepřátelé a vlastně lháři, kteří mne vytrvale pomlouvají a snaží se mne POTOPIS.

Sami nic nedokázali, ale výsledky práce jiných jim velmi vadí. Jak mohu DOJET na krmítko, o kterém jsem přesvědčen, že má pro svoji jednoduchost PERSPEKTIVU?

Pomluva je ale TRESTNÁ. Mám dojem, že za pomluvu mohou být i 4 roky NATVRDO – když ale není žalobce, není soudce. Někteří BÝVALÍ MOCNÍ pořád sní o své NEPRŮSTŘELNOSTI a podle toho se chovají. Je jich ale stále zbytečně moc a jsou brzdou pokroku (závist?)

Včela vždycky slídila, má to v popisu činnosti, proto bude slídit i nadále. Je tu ale včelař, aby to celé ohlídal a pochopil, co sám chce i co nedovolí.

Krmítko NEPATŘÍ do víka. Víko je nejvíce exponované místo v úlu a proto má být jednolité, bez jakýchkoli mašliček a zbytečností, PERFEKTNĚ UTEPLENÉ A NEPRODYŠNÉ.

VÍKA mám z 10 cm NEDRCENÉHO POLYSTERENU. Všechna víka silná 7 cm z drceného POLYSTYRENY jsem po PRVÉM VYZIMOVÁNÍ ZLIKVIDOVAL. Výpary ze včelstva se srážely v drceném polystyrenu a tekly do zimujícího včelstva. Po zvednutí PŘITMELENÉHO víka bylo hned jasné, že tu něco NEHRAJE.

Teplota pod DRCENÝMI VÍKY byla asi o dost nižší, než pod víky z PLNÉHO nenarušeného polystyrenu. První dojem byl, že včely na horních loučkách ZEBOU NOHY. Včely zvedaly zadečky, mávaly křídly, zdály se nespokojené (tohle už jsem někde napsal.) Plodu pod NEDČENÝM POLYSTYRENEM BYLO VÍCE.

Těch 10 cm NEDRCENÉHO POLYSTYRENU není opravdu mále, ale čemu to vadí – možná ESTETICKY. Možná, že kdyby se šlo na 8 cm, tak by to asi stačilo. Když ale vidím i v časopisu Včelařství víka jen 2 cm silná, pak mám jinovatku až pod jazykem.

ZNOVU OPAKUJI – na rámcích nemám ŽÁDNOU FOLII a VÁŽÍM SI VÍKA přitmeleného k nástavku. Pro léčení vkládám nakapané pásky napíchnuté na jednoduchý stojánek do podmetu. Při fumigaci se mi z úlů NEKOUŘÍ.

ZÁSADNĚ KRMÍM DO JEDNOHO NÁSTAVKU NA 10 RÁMKŮ 37 X 30. Na KOMOROVÁNÍ jsme zapomněli?

Když vidím ty neuteplené několikanástavkové komíny s otevřenými očky, přibydou mi k jinovatce pod jazykem ještě žaludeční potíže. STUDENÉ ZIMOVÁNÍ JE PŘECE NESMYSL.  Má-li se včelstvo rozvinout a využít prvou snůšku, pak ho nelze přechovávat v MRAZÁKU. Vývoj včely zkrátit nelze a o 40 dnech víme všichni.

Moravský univerzál měl krmítko v boční stěně, což mne nikdy nelákalo. Jaká si něco snad jako móda krmítek ve stropě je hodně POFIDÉRNÍ. Strop je cosi posvátného a není vůbec žádoucí jakkoli do něho zasahovat. Nezajímá mne ani folie na stropě. Velice si vážím pevného přitmeleného stropu k nástavku, proto jsem nikdy neřešil léčení „přes hřebík“. Jestliže léčím do jednoho nástavku a v podmetu, zůstává strop stále DOKONALE PŘITMELEN. Není problém dosáhnout PRAHOVÉHO MNOŽSTVÍ léčiva a při jednom nástavku i minimálního množství spotřeby léčiva. To není nějaký PLEZÍR, nebo dokonce nějaký nesmysl. Jestliže s nižší spotřebou práce i nižšími materiálními náklady lze dosáhnout zaručených výsledků, pak je to PLUSOVÁ ZÁLEŽISTO, ať se jedná o cokoli.

Sám si nedokážu ani trochu představit, jak včelaři „LÉČÍ“ do těch stohů nástavků s otevřenými očky. Je to léčení nebo jen něco jako STÍNOHRA?

Neplánovaně jsem jaksi odskočil od problému, kam s krmítkem. Předešlé řádky ale dokazují, že strop mi taky nevyhovuje. Pro POSVÁTNOST stropu v něm jaksi nezbývá místo pro krmítko.

KAM HO TEDY ŠOUPNEM? Do podmetu! Půjde kdykoli INSTALOVAT a kdykoli VYJMOUT. Je tu ale jeden problém, musí být NADKRYTÉ, aby do něj nemohla padat měl! Krmivo se do něj bude nalévat trychtýřem zvenčí a včely do něj půjdou v celé jeho šíři zevnitř. Že to bude jednoduché? Asi ano. V prvé fázi uvažování mne ani nenapadlo, jak to bude úplně jednoduché. Vteřinové mu říkám proto, že jeho vložení a vyjmutí je záležitostí pouze několika vteřin.

NEBEZPEČÍ LOUPEŽE.    

Opravdu nevím, kolik let VTEŘINOVÉ KRMÍTKO na mém včelní slouží.    
Za celou dobu jeho používání žádný problém nenastal. Jeho jednoduchost mi vyhovuje. Pokud včelstvo obsedá JAKYKOLI prostor, je to JEHO PROSTOR.
Když ale bude – VTEŘINOVÉ KRMÍTKO pod ŠTOSEM jíž zmíněných nástavků s očky, pak včelstvo ze svých NESMYSLNÝCH výšek do krmítka ani nedohlédne. KRMÍTKO NEBUDE OBSAZENO a pak se MALÉR přímo nabízí. Když krmím, pak jsou krmítka nabitá včelami a je to jejich prostor! V případě, že by se slídilkám podařilo projít česnem, mají to ještě á 30 cm ke krmítku.
Pane Dr. Ing. Fr. Kamlere, stále si myslíte, že na VTEŘINOVÉ KRMÍTKO DOJEDU? Zkuste NEPOMLOUVAT!

Příloha:    
Fotografie letitého stropu – BEZ PLÍSNĚ
Fotografie držáku knotu pro léčení v podmetu

Obra__zek1_krm.png

Obra__zek2_krm.png

Obra__zek3_krm.png

Obra__zek4_krm.png

Obra__zek5_krm.png

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 1, celkem 171612 od 1.7.2010