11.04.2019 09:40
počet zobrazení: 2469

Vážený pane, Zděňku Kropáči

Díky za Váš zájem o včelaření na Vysočině. Ve Stavebnici A jsem začal včelařit v roce 1970 včetně a od té doby stále někomu velmi vadím a stále mne pronásledují pomluvy – sprosté i sprostší.
Měl bych se také omluvit za určité zpoždění v mé odpovědi. Někdy se to vše nestihne i dle mých představ.

Můžete se ale spolehnout, že napíši pravdu. Asi bych měl připomenout zkušenost ze ZŠ školy. Tenkrát se jaksi většímu počtu dětí nezdařilo napsat domácí úkoly a tak to náš třídní učitel vyšetřoval. Výmluvy různé. Když na mne přišla řada, řekl jsem přesně, jak to bylo. Po příchodu domů bylo na stole napsáno: Oběd máš v troubě, pak si zapřáhni Ferdu (jako člen rodiny) a jeď na pole pro zelí. Zelí byl plný „žebřiňák“, doma už následovalo jen umytí a usnutí únavou. Samozřejmě, že jsem si vzpomněl – druhý den ve škole. Naděje na potrestání byla značná.  

Náš pan učitel vyslechl všechny „zkazky“. Rozsudek si zjednodušil. Ten jeden, co vezl zelí s Ferdou, bude bez trestu. Všichni ostatní napíší za trest….

Dovětek – jeden čas se dalo zaslechnout Makarenko Makarenko – fyzický trest úplně špatně. Pak přišel jiný, který s tím souhlasil. Po životních zkušenostech tvrdím „Zlatá střední cesta“ Také jsem zažil rákosku na vlastním „hačadle“ Přes bariéru roků říkám: „Díky Pane učiteli“ Stará moudrost říká: „Škoda každé rány“….! Ono to funguje.

Tak jsem trochu bloudil v čase svého mládí. Céčko je vymyšlené, ale nechtěl jsem ustoupit od béčka. Měl jsem jenom v plánu vyrobit á 4 úly Céčka. Céčko nabízí jisté možnosti, které ale nejsou až tak zásadní.

Céčko má také svoje NEGATIVA. Úl by měl určité přednosti, ale samozřejmě i nedostatky. Určitou výhodou by možná byl menší počet nástavků. Jen tři. Plodiště by bylo na 11 rámků, to znamená větší. Je otázkou, zda by větší plodiště nebylo již mínus pro jarní rozvoj. Zažil jsem komorování a to bylo dobré. Béčko komorování vlastně nepotřebuje. Včelstva v BÉČKU jsou v současné době na 10 rámcích a většina již NOŽIČKAMI NA SKLE. (je jim teplo) Větším malérem je ale větší rámek pro chov matek. Céčková PLACHTA rámku je již zaručeně MÍNUS. Tak, jak to funguje u BÉČKA, BY TO U MATEK v Céčku nesedlo nikdy (i při výměně) Jakmile se pohne s čímkoli, uteče ostatní někam jinam. To, že na rámku nezáleží, je naprostý nesmysl! Tři nástavky jsou na prvý pohled lákavé, ale vyrobit to jako něco ex nedává smysl. Chov matek v „BÉČKU“ funguje dobře. Čtvrtý nástavek BÉČKA není nějaké neštěstí. Menší nástavek BÉČKA je pro NORMÁLNÍHO člověka LEPŠÍ DO RUKY. Pro mne bylo CÉČKO přitažlivé ze zvědavosti. Jako VYMYŠLENOST jsem jej chtěl zkusit (abych byl chytřejší)

Ze zásady nikdy nevymýšlím nic složitého. Vždy dám přednost jednoduchosti a funkčnosti. Nějaké mašličky pro pomyslný efekt nedávají smysl.

Pokud jde o Langstrota, již hodně dlouho tvrdím, že patří do šrotu. A Optimal tam patří také. Přiznávám, že mám oproti jiným výhodu. To co si vymyslím, si také sám vyrobím. (možná i od železa) Přesto mi je ale záhadou myšlení některých TAKY ODBORNÍKŮ – co všechno jsou pro svoji PÝCHU SCHOPNI PROSAZOVAT. Přece není možné, aby si vůbec nevšimli, jak OBLBUJÍ ostatní i sebe. Když totiž začátečník vsadí na to, čemu nerozumí, pak může 10 roků snahy o včelaření odepsat a nikdo mu je nenahradí! Některé HLODY o spotřebě zásob přes zimu jsou DO NEBE VOLAJÍCÍ! Vzhledem k mému věku a zdravotnímu stavu jsem si vědom, že toho již stihnu jen velmi málo. Na svět se již vlastně dívám z „druhé strany“. Doby, kdy mi to možná i trochu myslelo, jsou pryč. CÉČKO mne v jisté době samozřejmě zajímalo. Vždyť to bylo DO TŘETICE!

CÉČKO už nevyrobím. To ale pro mne již ani moc neznamená. Stavebnici ale zadupat nelze. Přes všechna ta napadání a pomluvy prohlašuji: A PŘECE SE TOČÍ!

Dívám se na dopis a vidím, že je tam ještě jedna otázka a to dotaz na rámek. Nikdy jsem neměl HOFMANA. Tento rámek mne nikdy nezajímal. Rámky jsou zapatlané a vždy jsem měl pocit, že normální mezerník má svoje kouzlo. Rámky jdou snadno uvolnit, včely se mačkají minimálně a rámky jsou čisté. V medometu mezerníky zapadnou do síta a plást leží na sítu. Neprohýbá se.

Rámek 37 x 30 cm
Délka horní loučky     37 cm rámek
+     1,5 cm 2 x mezera vedle rámku
+    1,2 cm 2 x 6 mm vnitřní prkénko
    39,7 cm = délka horní loučky
-    0,1 zkrácení kvůli snadnému vyjmutí rámku

Horní loučka
Široká 26 mm         39,6 délka horní loučky
Silná 13 mm
Vnitřní rozměr rámu 39,7 x 39,7 (nástavek)

2 boční loučky
Široké 26 mm     (jako horní loučka)
Silné 8mm


Dolní loučka
Široká     18 mm   
Silná         10 mm   
Dlouhá     37 cm

Mezerníky   
Vlevo vpředu             vpravo vzadu
7 cm od okraje ouška         7 cm od kraje ouška
7 cm od hrany              7 cm od hrany
spodní loučky             spodní loučky

Mezerníky musí být nabity u dírky v horní louče, pod nimi je ukotven drátek.

Tím, že jsou mezerníky nabity z jedné a druhé strany, lze rámek OTÁČET.


I kdyby byla spodní loučka široká 26 mm, nesmí na ni být mezerníky přibity. Mohly by drásat při vyjímání sousední plásty.


Síla zavíčkovaného plodu
Již dlouhá léta čekám, kdy se někdo ozve a vyjádří k síle zavíčkovaného plodu

    Dělničina 26 mm
    Trubčina 34 mm!!!
    Rozdíl je OBROVSKÝ 8 mm



Všichni machři (trubcaři), kteří prý chovem trubců zabraňují rojení, si nevšimli zásadní skutečnosti – síly zavíčkovaného plodu. Doporučují vložit do včelstva 3 plásty pro trubčinu. Jak to dělají?
    34 mm  trubčiny x 3 = 10,2 cm
    26 mm dělničiny x 3 = 7,8 cm
    O 2,4 cm VÍCE POTŘEBUJÍ TŘI RÁMKY TRUBČINY   

Tři rámky trubčiny jsou téměř o jeden zavíčkovaný plást dělničiny silnější, než dělničina. Měřil jsem to asi před 10 lety a snad, jsem to nepopletl.
Výroba trubců neprobíhá jaksi navíc, a bez nákladů. Chová-li včelstvo trubce, pak asi omezí výrobu včelího plodu

Doporučení, aby si včelaři schovávali trubčinu na další rok a velmi brzo na jaře ji vkládali do včelstva je již asi směrem k fantazmagorii. O výnosu rozhoduje síla včelstva. Když donutíme včely, aby se maximálně věnovaly výrobě trubců, pak již koncem června a začátkem července při poklesu snůšky budou trubci zahnáni za okénkem a v horším případě pobiti.

Když včely brzo trubce pobíjí, proč tedy v úle byli? Když se včely tak snadno zbavují trubců, asi pro ně nejsou tak důležití, jak někteří tvrdí. Všeobecně se dá říci, že příroda stojí na ROVNOVÁZE a v EXTREMECH se nevyžívá.

Snad abych se vrátil k těm bedýnkám. Úl pouze se třemi nástavky vypadá ZAJÍMAVĚ, ale přece jen 4 nástavky a rámek 37 x 30 dává lepší možnosti jako STAVEBNICE Rámek 40,5 x 30 se už pro chov matek jaksi nehodí. Je to již PLACHTA, která nakukuje do EXTRÉMU. Mám pocit, že si stále více vážím STAVEBNICE B.

Tak jako jsem se nedočkal ani jedné věty k trubcům – síla zavíčkované trubčiny verzus zavíčkovaná dělničina, marně čekám i na nějaký ohlas na výměnu matky při ponechání původní matky v podmetu ve vychytávací klícce. Že by si toho nikde nevšiml?

Trochu teorie


Chce-li člověk pokročit dál, (nebo výš) je zřejmě nejlépe, když pochopí PRINCIP. Zatím je praxe taková, že když včelař mění matku, odebere matku stávající a snaží se „přidat“ matku jinou. Matka ale není koza, nebo něco podobného. Kozu je možné odvázat v jednom chlévě a převízt ji do jiného chlíva bez problému.

Matka je ale producentem FEROMONU!

Nebylo by možné této skutečnosti využít?

Když včelstvo přijde o matku, nebo je mu odejmuta, NASTANE PANIKA. Když se včelaři podaří tuto PANIKU NEVYPROVOKOVAT, celá situace se zjednoduší. Pokusme se proto navodit situaci podobnou TICHÉ VÝMĚNĚ.


Matku ponechám ve včelstvu, ale její stav je potřeba UPRAVIT. Matku ponechám ve včelstvu, ale ve vychytávací klícce, a tu umístím do PODMETU.

Za této situace přijde matka o možnost klást, její metabolismus je narušen a dá se předpokládat, že produkce feromonu se sníží. Přesto ale včelstvo matku MÁ.

PANIKA NENASTANE


Tím, že včelstvo matku má, nezaloží na plodu v plodišti matečníky.
Na plodiště s mřížkou jsou položeny 4 latě silné 2,2 mm – potřebné délky a šířky
Přední lať má česínko 2,5 cm široké
Zadní lať má vlevo otvor do prostoru včelstva pro česnové krmítko.    Má rovněž vpravo otvor do izolátoru pro česnové krmítko.
Normální nástavek je rozdělen rámem z okénka (bez skla) a opatřen sítem. Slouží k vytvoření izolátoru vpravo a do něho ústí česínko. Do izolátoru dávám 2 plásty zavíčkovaného plodu bez včel a dvourámkový oddělek z Oplozovací baterie + rámek s pylem nebo souš. Pod zasíťovanou přepážkou je hranolek 1,8 x 1,8 cm, (leží na mříčce) dlouhý 39,6 mm. V izolátoru na mřížce je položen propíchaný papír, zajištěný latěmi.

Izolátor MUSÍ MÍT ČESÍNKO. Včely přemístěné do izolátoru mohou česínkem VEN a hlavním česnem do nového stanoviště, nebo se vrátit do Oplozovací baterie k jiné matce – prostorem po vyjmutí rozdělovací lišty ve dnu Oplozovací baterie. Žádné násilí se na nich nekoná.

Opatrné přikrmení cukrem nebo medem (medník) je plusová záležitost (večer)

Matku lze z podmetu odstranit třeba třetí den. Když jsem na ni pozapomněl, byla napadená v klubku.
 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 15, celkem 172065 od 1.7.2010