06.10.2018 11:27
počet zobrazení: 1644

Jak nyní dál?!? (trochu teorie)

Do nadpisu většinou píši otazník. Dnes mi tam nějak nekontrolovaně spadnul vykřičník. Co teď s tím? Za jeden vykřičník jeden otazník. A snad pro dodržení tradice přidat ještě jeden známý otazník. A je to. Mohu to tak nechat? Myslím si, že každý z nás už tuto otázku slyšel v obchodě a je na ni zvyklý.
Matkou pokroku na Zemi je nespokojenost – zdravá a konstruktivní NESPOKOJENOST. Někde jsem to už kdesi napsal. Snad příklad – i příroda to tak provozuje.

Příroda je spokojena se žralokem, jako s predátorem, a miliony let zůstává stejný. Vyhovuje zadáním jako predátor, tvarem těla a vším, co k tomu patří. I tam, kde již moře dávno není, byly vykopány zkameněliny žraloka, které by stačilo oživit, a mohou plavat v dnešním oceánu.


To je spokojenost se STAVEM VĚCÍ.


I taková fantastická záležitost, jako je PŘÍRODA, souhlasí a nic nenamítá. Jinak řečeno: Žralok stejný včera, dnes a zítra – HOTOVO.


Protikladem žraloka je obyčejná kočka- vlastně jenom její tlapa. Na jistém neobydleném ostrově občas přistáli mořeplavci. Přistáli a odjeli. Na ostrově ale po nich zůstala kočka. Nemohla být jen jedna. Již v Bibli stojí: Těžko je býti člověku samotnému. Těch koček bylo tedy více, než jedna.


Suchozemská kočka na pustém ostrově? NO NAZDAR! Čím se bude živit? Kočce ale narostly mezi jednotlivými „prsty“ – plavací blány – snad se to tak dá napsat. NESPOKOJENÁ příroda (s pomocí toho, kdo ji stanovil paragrafy) zareagovala. Když po letech na pustý ostrov přijeli další mořeplavci, potkali kočky, které tam již DOKÁZALY žít. TO JE GÓL! Suchozemská kočka ovládla pustý ostrov a celá staletí tam žije – živí se rybami!


Poučení ze dvou mezních situací? Zdravá nespokojenost je ve své podstatě to, to žene lidstvo kupředu. Kdyby byl člověk vždy se vším spokojený, žil by ještě dnes V JESKYNI!!


Nepřátel mám víc než je zdrávo. Když se někteří z nich dočtou až sem a mimoděk se podívají zpět na nadpis, pak se zřejmě shodnou a prohlásí: o čem ten dědek vlastně píše?


ODPOVĚĎ: Píši o 10 % zimních ztrát včelstev. Opět jde o podvod. Ono to není jen těch 10 %. Když z 10 % úlů včely nelétají, neznamená to, že dalších 90 % je životaschopných. Každé jaro se v časopisu objevují „fundované“ články o spojování včelstev. To znamená, že létá-li „něco“ z úlu, že to „něco“ i „něco“ DONESE! Předešlá věta je tak trochu ve stylu: Slavme slavně slávu Slávů slavných.  Jak se potom počítá průměr stanoviště? NELŽEME SI. Zásadně počítám průměr na zazimovanou matku. Po této informaci se už vůbec nedopočítáte – Pane MVDr……


Člověk má povinnost se zajímat opravdu „o pravdu“. Nějak podvědomě mám pocit, že jsem měl použít slovo „bojovat“. Propiska se mi nějak zasekla v ruce a je to tak dobře. Bojovali jsme za mír, za zrno a další asi podstatná jména. Sloveso bojovat mi nikdo moc nesedělo – jsem NEVOJÁK. Název nevoják zní ještě celkem obstojně, chlubit se s ním se jaksi nedoporučuje. Lidový nebo slangový název pro nevojáka by asi i televize vysílala až po desáté hodině.


Jak že zní nadpis? V zásadě tedy SPOKOJENOST – NESPOKOJENOST. To je docela jednoduché. Chlap, když si dá buřta s cibulí a zaleje to pivem, bude co? Bude SPOKOENÝ. Ani jeho slinivka břišní nebude protestovat – zjednodušeně.


A člověk nespokojený, má asi zvýšenou hladinu adrenalinu a něco by chtěl změnit. Někdy třeba použije i klíče na VÁSLAVAKU. Všechno se asi úplně nepovedlo, ale to zásadní FUNGUJE. Važme si toho, co se podařilo. Věřme i tomu, že můžeme jít dál. Jenom nadávat zase na vše není OBJEKTIVNÍ. Některé národy nám mohou závidět.


Výše psané řádky jsou obecné. A včelaři? Včelaři asi nedokáží spolehlivě ROZLIŠIT, jak správně ZAŘADIT nespokojenost od toho druhého: Často to bývá jejich vlastní PÝCHA, která jim brání v PROZŘENÍ. Mohou to být i PENÍZE, o které by přišli, když změní názor. Také obviňováním toho druhé je možné jít za svým cílem. Zde je možné použít i citát z Bible: Třísku v oku bratra svého vidíš, ale trám v oku svém nikoli.


Nehodlám zabíhat do podrobností, bylo by to dlouhé a nepřehledné. Má-li včelařina postoupit dál a stát se VĚROHODNĚJŠÍ, pak řadě lidí nezbývá, než opustit vlastní PÝCHU a přibrat do svého repertoáru POKORU. Leckteří z těch, kteří se domnívají, že jsou nepostradatelní pro včelařinu, klamou SAMI SEBE.


Nespokojení PROZŘELÍ všech zemí spojte se (upraveno)


 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 3, celkem 174695 od 1.7.2010