04.10.2018 13:29
počet zobrazení: 2688

Folie na strůpek?

Folii na strůpek začali propagovat před mnoha lety pánové Suk a Vítek – snad si to pamatuji dobře. V jejich době jsem to považoval za pokrok. Tenkrát jsem tomu možná i fandil. Zub času ale sehrál svoje a dávno se mi situace jeví zcela opačně. Folie včelaření jen komplikuje.
Nástupem Stavebnice v roce 1970 ale používání folie na mém včelíně skončilo a nemám žádný objektivní důvod se k ní vracet. Folie od té doby zůstala pouze při oplozování matek. V jednom nástavku většinou oplozuji čtyři matky najednou – není to ale zásada. Při čtyřech matkách se používají tři přepážky a tři rozdělovací lišty. Při třech matkách pak dvě přepážky a dvě rozdělovací lišty. Mění se pouze délka lišt „vpředu“ a „vzadu“. Při čtyřech matkách létají dva oddělky „vpřed“ a dva „vzad“

Při jakémkoli počtu oddělků je nutné oddělky jednotlivě zakrýt FOLIÍ. Mění se jen šířka folie.

Malá poznámka – při čtyřech oddělcích nelze použít plást s plodem. Vylíhlý plod by se do tak malého prostoru nevešel. Při třech plástech v oddělku, to znamená – při devíti plástech v nástavku již lze dát do oddělku plást líhnoucího se plodu, přesto ale raději s menší plochou.

Plusový a tím také spravedlivější pohled je do zadováku na „teplou stavbu“. Vertikální pohled do úlu přes folii je  značně zkreslující – NEPOCTVIÝ. Při pohledu ZHORA nevidíme ani kousek plástu, vidíme pouze loučky. To ale není hlavní problém – vidíme pouze zkreslenou a NEOBJEKTIVNÍ plochu, na které včelstvo sedí. Vlastně NESEDÍ. V krajních uličkách může být několik včel, ale ve skutečnosti jsou prázdné. Jde vlastně o „optický klam“. Včelstvo je podstatně daleko slabší, než se na první pohled zdá. Všichni, kteří možná budete číst tyto řádky, zkuste si to PŘEDSTAVIT! Folie na stropě včelaře ve skutečnosti PODVÁDÍ.

Samotný pohled na včelstvo pod folií není vábný. Včelstvo by mělo mít dokonale přitmelený strop, aby se o stropu dalo mluvit jako o neprodyšném, s dostatečným uteplením – 10 cm polystyrenu, nebo něco lepšího. Prodyšný a špatně uteplený strom je prostě MÍNUS.

Zdá se, že zimování na principu rozdílu specifických van kyslíku a kysličníku uhličitého při rovnosti teplot dlouhá léta funguje. Na stropech nejsou žádné stopy po plísni. Rohy víka jsou pouze trochu ztmavlé.

Povídání o tom, že rosa v rozích na folii je vlastně plusová, nezní logicky. Neznám lepší způsob dodání potřebné vody v jarních měsících než „CENTRÁLNÍ NAPAJEČKOU“. Nepočítám s tím, že všichni se mnou budou souhlasit a moji úhlavní nepřátele se zachovají JAKO VŽDYCKY. Folie někde přitmelená je a jinde zase není. Rámky jsou jakoby zapatlané od tmelu. Nevyhlíží to vábně.

Nejlepším řešením pro přezimování je zřejmě stav, kdy víko je precizně přitmeleno k nástavku. Včelstvo sedí PLOŠNĚ jako na rámcích shora a jednotlivé uličky jsou souvisle propojeny včelami. Včelstvo bez folie snáze přechází PŘES uličky. Není-li víko dokonale přitmeleno k nástavku, jde jednoznačně o mínusový faktor. Dlouhé roky zimuji ve „ZVONU“ a ono to FUNGUJE!

V roce 1969 jsem naposledy použil folii na rámky, do praxe nastoupila Stavebnice a tím používání folie SKONČILO. Naprosto nevidím žádný důvod se k FOLII vracet. Po zvednutí víka již nic nepřekáží v zásahu do včelstva, rámky nejsou ZAPATLANÉ a motilice ztratila svůj životní prostor. Nejde o nějaké velké zjednodušení včelařiny, ale o určité zlepšení se jedná. Proč používat cokoliv, co je zbytečné a ve skutečnosti narušuje zimování „VE ZVONU“. Nemám v úmyslu COKOLI chválit, letitá zkušenost ale hovoří jasně.

Tak jako dlouhá léta nepoužívám OČKA – a tím došlo ke ZJEDNODUŠENÍ, asi stejně dlouhou dobu nepoužívám ani folii – JE ZBYTEČNÁ!

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 5, celkem 172881 od 1.7.2010