27.02.2018 08:03
počet zobrazení: 2037

Léčíme varoázu zodpovědně?

Právě jsem se díval do nabídkového listu. Je tam 62 inzerátů celkem. Z toho je 5 inzerátů "koupím" Z 62 inzerátu celkem je 17 inzerátů s nabídkou oddělků! Je to náhoda, co to signalizuje?
Všeobecně se TVRDÍ, že 10 % úhynu v zimě je NORMÁLNÍCH! To se včelaři smířili s 10 %? 10 % ztrát včelstev je tedy v pořádku!!

Následující řádky ať moji nepřátelé raději nečtou.

Včelařím od roku 1948 a ještě jsem neviděl (na naši zahradě) padlé včelstvo. Stane se samozřejmě, že někdy se některá matka jara nedožije, včelstvo má podstatně vyšší spotřebu zásob i úhyn včel, ale jara se dožije. Pak se samozřejmě musí spojit. Tím je řečeno i to, že spojování včelstev je výjimka. Varoa je i u nás samozřejmostí, tak jako všude jinde. Rozdíl je ale v jejím léčení.


Naše včelstva jsou zimována zásadně v JEDNOM UTEPLENÉM nástavku na rámkové míře 37 x 30 cm.

Když vidím některé obrázky v časopise Včelařství, vstávají mi opravdu hrůzou vlasy na hlavě.

Příklad: Titulní strana Včelára č. 1/2016. Hrozný obrázek.

Titulní strana Včelařství č. 12/2014 Hrozný obrázek

Titulní strana Včelařství č. 10/2015 Hrozný obrázek
Ilustrační foto k článku ve Včelařství 2/2018 zavřená hlavní česna

Několik málo příkladů k hrůze, která je podávána včelařům OFICIÁLNĚ.

Jak je asi dělána fumigace ve ŠTOSU nástavků, kde má i 6 nástavků uzavřená očka a druhý nástavek z hora jako jediný má očka otevřená!!! Přitom jde o neuteplené polorámky.


U Včelára jsou to neuteplené celorámky. Dva nástavky zdola mají očka uzavřená. Třetí očko do třetího-horního nástavku je otevřené. Tři česna z pěti jsou ucpána sněhem. Co k tomu dodat? Stydět se a mlčet.

Jak se v takto upravených úlech asi dělala fumigace? Kolik kapek připravku bylo použito? Bylo dosaženo "prahové dávky"? Byly v nástavcích s uzavřenými očky plásty?? Do těchto plástů se fumigovalo! Že to vyprchá, možná…

Naše včely mají v mednících výhradně panenské plásty, které visely pod stropem včelína. Možná by se dalo říci, že jsou vyvětrané a odpočaté. JDE TO.

Musíme pouze ujistit sami sebe, zda chceme dělat svoji činnost poctivě a svědomitě, nebo že jde jen o jakousi STÍHNOHRU. Ještě jednou se musím vrátit k prvému odstavci tohoto článku. To si nikdo nevšiml, nenormálního počtu nabídek oddělků?

V tomto případě platí dvojnásobně: "lépe nemoci předcházet, než ji léčit"! Proč nakupovat i zbytečně a někdy i předražené oddělky, abychom nahradili zbytečné ztráty.

Včelaři by měli včelařit tak, aby měli odměnu za med! Pokud se někteří uchylují ke "kšeftům s oddělky" pak něco není v pořádku. Nebude-li na oddělky odbyt, donutíme právě ony nepoctivce, aby se nechali s neprodejnými (předraženými) oddělky "vyfotit" a věnovali se poctivému včelaření.

K současnému výsledku ve výrobě medu přece nepotřebujeme současný počet včelstev. Když některý včelař tvrdí, že k přezimování jednoho včelstva je potřeba 30 KILOGRAMŮ zásob, pak není něco v pořádku. Včelaři zatím ještě asi nepochopili, že žijeme v době DIGITÁLNÍ. Všechno, co není podloženo číslem, jakoby neexistovalo.    
Každý včelař si může sám spočítat, jak na tom ve svém včelaření je. Dopředu je nutno ale předeslat, že povídání o tom, že ÚL MED NEPOTÍ je nesmysl. Úl má zásadní vliv na život včelstva, na jeho ochranu (zbytečné opotřebení) jeho rozvoj, i na větrání. Očko je překonané. Nechci zabíhat do dalších detailů, chci jenom znovu připomenout, že ÚL MED NEPOTÍ je naprostý NESMYSL!

Každý včelař ví, kolik investoval cukru a kolik vytočil medu. Porovnáním těchto dvou čísel mu vyjde nějaké číslo, které má vypovídající hodnotu. Pokud včelař dojde k výsledku, že z 1 kg cukru vyrábí 4 kg medu, pak již je výsledek jaksi zajímavý. (15 kg cukru x 4 = 60 kg, 15 kg cukru x 6 = 90 kg) Když ale včelař investoval 30 kg cukru, pak tady něco nehraje. Na prvém místě jde zřejmě o neuteplený polorámkový úl (Langstrot nebo Optimal - vyjde to stejně) O 30 kg již hovořil před mnoha lety Jindřich Boháž. 30 kg cukru x 4 = 120 kg - 30 kg x 6 = 180 kg. Z těchto počtů už mi kdesi naskakuje "husí kůže" Když včelaři chybí POKORA, pak mohou vznikat různé záhady. Když již tady přehazují na různé způsoby 30 kg, pak ještě jeden "hokus pokus" 30 kg x 2 = 60. I toto číslo je podezřelé! Chyba bude asi v těch 30 kg.

Zřejmě jsem se jaksi odchýlil od toho, co říká nadpis, domnívám se ale, že to není nějaké neštěstí. Jde o patálie, které sužují včelařinu a které je potřeba řešit. Setrvávání v nesmyslech a zavírání očí před pravdou se jaksi nedoporučuje.

Léčení varoázy neprobíhá zodpovědně. Plošné úhyny včelstev nejsou důkazem o důslednosti při léčení. Průpovídky o reinvazi asi neobsahují. Když se včelaři baví mezi sebou tak nikdo žádné chyby nedělá. Když ale situaci podrobím jen trochu detailnějšímu rozboru lecos vyhlíží podstatně jinak.

Ani vyvíječ aerosolu není bez chyby. V minulém článku jsem se pokusil upozornit na jeho jistý nedostatek. Jsem zvědav, jaká bude reakce na toto upozornění. (vyvíječ i článek)
 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 39, celkem 171580 od 1.7.2010