18.01.2018 09:41
počet zobrazení: 2235

Odpovědi na e-mailové dotazy

Sepsal jsem odpovědi třem přátelům na Slovensko, které mi přišli na e-mail. Třeba si je někdo jiný i rád přečte.

Odpověď na dotazy ze Slovenska


Dobrý večer pan Jaroš,
Chtěl bych se vás zeptat jak zatavujete mezistěny do rámků, že máte ty plásty tak pěkně vystavěné, myslím od hora až dolů a také po bocích. Já se s tím peru už pár let a většinou mi nedostaví spodek a také boky. Samozřejmě se najdou i pěkně vystavěné plásty,ale pravidlem to u mne rozhodně není.
Tak vás prosím o radu jak to dělat, aby to vystavěly pěkně.
Předem děkuji za odpověď
Luboš, Slovensko

Děkuji Vám za Vaši důvěru v moji metodu.
Kvalita budoucího plástu začíná již likvidací starého plástu. Asi nikdy nebudu zastánce vyváření starého plástu s rámkem a použití nerezového drátku. Dle mého názoru lze dosáhnout lepšího výsledku vyříznutím starého díla, dokonalém vyčištěním (oškrábáním) rámečku a použití pocínovaného drátku. Je i lacinější. Vyvářením díla i s rámkem mi připadá „upatlané“ a konečný výsledek mne netěší.
Domnívám se, že hlavní příčina problému ve včelařině jak v Čechách, tak i na Slovensku je v tom, že nám vládnou podobní lidé. V Čechách již velmi mnoho let moje články nesmí vycházet. Celou řadu článku jsem posla do redakce časopisu Včelařství, tam ale jejich stopa končí.
Několik článků bylo zasláno do Včelára, jejich přijetí mi ale nebylo ani potvrzeno. Samozřejmě, že také nevyšly.
Napadá mne otázka, kde by včelařina mohla být, kdyby moje články vycházely?
Je tu ale celá řada „mocných“ a těm moje aktivita vadí. (VELMI VADÍ) Proto jsou moje články pouze na WEBU! Ty mocné bych mohl i vyjmenovat. Čemu by to ale prospělo? Možná zbytečné věty, bohužel ale pravdivé.

Jak na mezistěny?
Mezistěnu na zatavení zásadně stavím na SPODNÍ LOUČKU. U HORNÍ Loužky zůstává mezera á 1 cm. Mezistěna musí být na bocích volná – 0,5 – 0,5 cm.
Drátek zvlním kolečky a zadrátuji 4x svisle. Drátek nemusí být silně napnutý, aby se neprohnula dolní loučka. Svislé drátkování je použito pro, aby mohly být konce drátků zaklepnuty pod mezerníky. Tím odpadá další hřebík pro jeho přibití.
Na PŘESNOU PODLOŽKU položím mezistěnu. Na tuto podložku s mezistěnou položím zadrátovaný rámek a k horní loučce zasunu dva klínky, tím se spodní loučka dostane k podložce a mezistěně a u horní loučky zůstane mezera -  á 1 cm. Klínky drží rámek pevně na podložce, přesně v úhlu 90 stupňů.
Nyní mezistěnu zatavím elektrikou, tím drátek vpluje do mezistěny. Drátek je ale volný a je jej potřeba napnout. Napnutí drátku dosáhneme tím, že tupým předmětem (šroubovák bez hran) zamáčkneme drátek do mezistěny.
Na každém svislém drátku jsou čtyři vpichy (celkem 16) čímž dojde k jeho celkovému PŘEDPĚTÍ. Vodorovné drátkování jsem nezkoušel.

Odpověď příteli Petrovi

Omlouvám se příteli Petrovi za prodlení v odpovědí. Byl jsem v nemocnici.

Dobry den prajem Zaujali ma vase videa paci sa mi vase vcelarenie .Zaujimalo by ma cim liecite vcely na jesen ale aj cez zimu ze mate v jari take silne vcelstvo. Ja mam tiez ule cechoslovak ale take vysledky nedosahujem asi mam zle stanovisko.
Dakujem s pozdravom Peter

Pokud jde o léčení včel, mám k tomu jak se to v rámci republiky děla zásadní výhrady. Mám v úmyslu napsat rozsáhlejší článek a mám i výhrady k vyvíječi aerosolu. Snad mi zdravotní stav umožní, abych pracoval tak, jak mám v plánu.
Samotný vyvíječ aerosolu by podle mého názoru měl vypadat jinak. Chci jej vyrobit. (na koleně). V dílně je ale zima a tak to asi rychle nebude.
Sám s léčením Varoázy problémy vlastně nemám. Dodržuji ale zásady s léčením spojené. Nevím, jak chtějí včelaři úspěšně léčit do několika nástavků a zdůvodňovat to tím, že v úlu nechávají plásty, aby se prý o ně včely staraly!? Dvěma pánům nelze sloužit! Sám léčím VŽDY do jednoho nástavku a plásty pro provoz mám pověšené ve včelíně (v průvanu). Včely mám v úlu, kterému říkám Stavebnice B – rámek 37 x 30. Plodištní nástavek je přístupnu zezadu. Všechny nástavky jsou utepleny 5 cm silnými deskami z polystyrenu. Nástavky jsou obity 6 mm silnými prkénky s půlfalcem. Rámek 37 x 30 není samospasitelný.

Stavebnice A na 9 rámků – malá – zklikvidována kraňkou
Stavebnice B – na 10 rámků – á 40 let v provozu 37 x 30
Stavebnice C – na 11 rámků – nyrobena – teorická úvaha – stačily by asi jen 2 medníky, 40,5  x 30 cm rámek.

Strop je silný 10 cm a je z polysyternu. Včelstva mají celoročně v provozu „Centrální napáječku“ – vlastní studánku, která je v teplém prostředí a pod stropem. Úly NEMAJÍ očka, ale jejich větrání je daleko jednodušší, téměř primitivní, ale dokonale funguje! Na otázku, jak včelařím, je moje odpověď – JEDNODUŠE a netradičně.

Odpověď Igoru Světlíkovi

Dobrý deň, pán Jaroš,
srdečne Vás pozdravujem zo Slovenska blízko Banskej Bystrice. Včelárim druhým rokom v úľoch typu "Čechoslovák" (som teda začiatočník - mierne pokročilý).Okrem iných materiálov mám naštudované aj Vaše stránky "www.vcelarstvi.wz.cz" a "www.vcelarstvijaros.cz". Fandím Vám za Váš úspešný spôsob včelárenia počas toľkých rokov. Ďakujem  Vám za cenný materiál, ktorý máte na Vašich stránkach vystavený. Máte tam článok, ako včelstvo zazimovať (Jak zazimovat včely ve Stavebnici B? a Zimování „ve zvonu“), ako urobiť jarnú prehliadku ("Jak udělat první jarní prohlídku"). V článku "Tajemství záložního plástu?") vysvetľujete evolučný prechod od posledného medobrania až po zazimovanie zúžením zo 4 nástavkov až na 1 nástavok (plodište). Nikde som sa však na Vašej stránke nedočítal o pridávaní 2-ho až 4-ho nástavku z jari a počas znášok nad plodište. V posledne menovanom článku máte kúsok vysvetlený postup pridania 2-ho nástavku nad plodište. Ale o technologickom postupe pridávania 3-ho a 4-ho nástavku som sa nikde na Vašej stránke nedočítal.

Chcem Vás poprosiť, ak máte niekde uvedené technologické postupy pridávania 3 a 4 nástavku (spôsob, termíny, skúsenosti, finty, a pod.), ako aj bližší postup pridávania 2 nástavku, o ich zaslanie na môj mail.
Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Stavebnice B má celkem čtyři nástavky:
Plodiště zadem přístupné, a další 3 neotevírací nástavky
    Druhý nástavek =    prvý medník
    Třetí nástavek  =    druhý medník
    Čtvrtý nástavek =    třetí medník

V tomto vysvětlení je asi jádro problému. Podobně jako se nasazuje prvý medník se nasazuje i druhý medník. Žádná věta není dogma. Dají-li se do prvého medníku třeba 3 plásty plodu (druhý nástavek( mohou se dát do druhého medníku třeba 2 plásty plodu (třetí nástavek) – nebo obráceně.
Prvý medník se pouze zkontroluje, zda v něm nejsou matečníky. Nový medník se podstaví pod původní. PRVÝ medník z PRVÉHO medníku tak vznikne DRUHÝ medník – TŘETÍ nástavek.
Čtvrtý nástavek – TŘETÍ medník již vlastně žádným zásadám nepodléhá a lze jej pouze vystrojený soušemi i mezistěnami a nasadit.
Zásada: V každém nástavku musí být jako poslední STAVEBNICOVÝ RÁMEK. PRÁZDNÝ RÁMEK.  Při čtyřech nástavcích musí být v úle čtyři stavební rámky. Bude-li jich pět – nic se nestane.

Odpovědi třem přátelům na Slovensko jsem dal úmyslně na moje webové stránky. Třeba si je někdo jiný i rád přečte.

Přeji úspěch
Jaroš
 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 54, celkem 170172 od 1.7.2010