25.10.2017 14:39
počet zobrazení: 1774

Dovětek? To těžko.

O včele lze bez nadsázky prohlásit, že je „dítětem slunce“. Někteří včelaři ale ze včely dělají něco jako ledního medvěda a snaží se jí posunout kamsi za Polární kruh.
Mám na mysli „Studené zimování“, které je ale ve své podstatě úplný nesmysl. Všechny ty miliony let, po které je včela na této Zemi, (podstatně déle, než člověk) má už vyzkoušené a zažité jisté neměnné chování a žádné výstřelky již nevymýšlí.

To člověk (moudrá hlava) přišel s názorem, že včely nemají v zimě plodovat a úmyslným chladem se jim snaží v plodování zabránit. Včela ale již při Zimním slunovratu zahajuje nový produkční rok novým plodováním. To není náhoda, ale zásadní záležitost! Nový plod je nový zdroj tepla v novém prostoru, který pomáhá vyhřát právě onen úlový prostor. Jsou to jakési „piliňáky“, které zvyšují teplotu v úlu a tím umožnují výchovu dalšího plodu. Vylíhnuté mladušky jsou samozřejmě dalším zásadním faktorem do životodárného koloběhu.

A UŽ TO JEDE! VČELA NEMŮŽE PLODOVAT V PROSTORU, KTERÝ TEPELNĚ NEOVLÁDÁ!

Za špatně uteplené úly a stropy by měli chodit včelaři minimálně „NA HANBU“!
Průhledná folie na rámcích nic neřeší.
Správně uteplený úl, i vyšší rámek jsou ony faktory, které umožnují i využití „PILIŇÁKŮ“

Dovětek: Zřejmě ani náhodou o nějaký dovětek nejde. Jde o naprosto zásadní záležitost! Ti, kteří propagují i 30 kg zásob na zazimování včelstva by si měli předplatit spolehlivý prostor pro pobývání „NA HANBĚ“
STUDENÉ ZIMOVÁNÍ JE NESMYSL.

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2023 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 29, celkem 164588 od 1.7.2010