23.02.2017 08:17
počet zobrazení: 3038

Vteřinové krmítko?

Již dávno v minulosti se stalo krmítko základní součástí pro včelařský provoz. Bez jednoduchého, funkčního a hygienického krmítka se úspěšně včelařit nedá.

Za ta dlouhá léta bylo vymyšleno mnoho různých krmítek. V poslední době je propagováno velkokapacitní stropní krmítko a vychvalovány jeho vlastnosti. Pravděpodobně pro včelaře zde nějaké výhody budou, ale že by včely z něho byly nějak nadšeny, o tom pochybuji.

Strop úlu je cosi posvátného a neměl by být narušován čímkoli. Argument, že strom v době krmení snese všechno neobstojí. Strop buď posvátný je a nebo není. Musíme jej proto ctít v kteroukoli roční dobu. V úle s jakkoli narušeným stropem nemůžeme zimovat „ve zvonu“ (obrazně) O tom jsem již něco napsal. Za ty miliony let, po které žije včela na Zemi vždy každý roj začíná žit odshora nikdo se mu nikdy v tomto GRUNTU nevrtal. Až člověk. Strop á být celistvý – nenarušený, neprodyšný a uteplený. V našich podmínkách tyto požadavky splňuje 10 cm polystyrenu.

Krmítko je sice jednoúčelová záležitost, je ale jaksi samozřejmé aby zapadlo do systému. Vložením krmítka a jeho odstraněním se opět na životních podmínkách nesmí cosi měnit. Viděl jsem na jedné včelnici ještě v říjnu lavory od krmení v mednících. Jak si tato včelstva mají dát grunt-strop do pořádku pro přezimování? Maličkost, která nemá podstatný vliv na život včelstva? To rozhodně ne.

Někdo možná prohlásí proč výše psané řádky vznikly, že vliv samotného krmítka není zásadní. S tímto samozřejmě souhlasit nelze. Krmítko je – ať chceme nebo nechceme součástí jistého systému, do kterého zapadá a nebo jej i narušuje. S vlivem krmítka je třeba počítat.
Vteřinové krmítko je velmi jednoduché, že snad ani jednodušší být nemůže. Je vyrobeno z pozinkovaného plechu. Tabule je podélně dvakrát přestřižena. Tím vzniknou tři pruhy plechu 33,5 cm x 2 m. Další přestřižení těchto pruhů je závisle od šíře úlu do kterého má být krmítko použito. Krmítko je vlastně docela primitivní vanička, která se zezadu vsune do stavebnicového dna, místo zadní vložky.

Stavebnicové dno  má pouze BOKY a přední i zadní vložka je vyjímatelná. Má-li být stavebnicového dna použito pro chov matek, (Opl. Baterie) vloží se do tohoto dna jen potřebné lišty a tím vzniknou podmety pro 4 oddělky. Použitím 6 lišt jiné délky ze vytvořit podmet pro 3 oddělky. Od roku 1970 včelařím ve Stavebnici a proto všechna dna mají jen boky. O Stavebnici byly napsány 2 rozsáhlé články, žádný ale nevyšel. Proč asi?

Primitivní vanička má bočnici do prostoru úlu o 1,5 cm nižší, pro přístup včel do krmítka. Krmítko je zakryté prkénkem, které má vzadu a na bocích proříznutou drážky, do které zapadnou boky i zadní strana krmítka. I když je krmítko jakoby v podmetu, nemohou do něho padat nečistoty, jelikož je zcela zakryté a končí pod okénkem, které jej zajišťuje. Uvnitř krmítka je dřevěný plovák nebo síto. V prkénku, které kryje celé krmítko je vzadu otvor pro plnění trychtýřem. Tento otvor je překryt folií, která se zasune pod dveře, které ji zajišťují.


Vložit nebo vyjmout krmítko je záležitostí několika vteřin (neměřil jsem to). Stačí vyjmout zadní vložku, ve Stavebnici rozměr 38,5 x 8,5 cm. Do evolučního prostoru se zasune krmítko. Roztok rozdělávám v obyčejném pařáku na brambory, jeho překlopením do většího hrnce a posunutím tohoto hrnce od krmítka ke krmítku plním jednotlivá krmítka hrnkem 1 – 1,5 l přes trychtýř.

Krmítko nezasahuje do prostoru úlu, nemění proto životní podmínky pro včely. Vložení a vyjmutí krmítka je dílem několika vteřin.

Vteřinové krmítko…

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 52, celkem 170227 od 1.7.2010