09.02.2017 07:57
počet zobrazení: 1968

O co vlastně jde?

Jedna základní poučka říká cosi o tom, že člověk nemůže být automaticky andělem, protože je od přírody nakloněn ke zlému. To ale samozřejmě neznamená, že musí páchat zlo a být pro druhé jakýmsi obtížným hmyzem, který bude obtěžovat své bližní třeba tím, že je bude pomlouvat, aby vyhověl své vlastní pýše.

Před několika lety jsme se St. Černým natočili na našem včelíně video při vytáčení medu. Hned v úvodu tam Pan Černý říká: Dnes je 18.5. a vytáčíme na včelínu přítele X. Teprve, když bylo jasné, že vytáčení sami v sobotu 18.5. nedoděláme, požádal jsem Pana Černého o pomoc. Vytáčení proto začalo podstatně dříve.
Snad po dvou letech se toto video dostalo k jistému pan X a ten St. Černého docela sprostě napadl s tím, že jsme jeho i ostatní včelaře podvedli. 18. května se prý na Vysočině nevytáčí, ale ono se točilo dříve! Údaje z videa byly přesné, ba dokonce s reservou. Tento „přítel“ (nepřítel) si prostě něco myslel a to „něco“  jež se zrodilo v jeho hlavě bylo pro něj nepřekročitelná skutečnost i bez jakýchkoli DŮKAZŮ a přesto zaúčtočil.

NOSEMA

Druhá zkušenost je ještě horší než výše psané řádky.

Před nějakou dobou jsme se v H. Brodě bavili na včelařské schůzi o přezimování včelstev a jarním rozvoji. Samozřejmě, že za této situace se nelze vyhnout diskusi o Nosemě. Jeden bývalý přítel se mne snažil tvrdě přesvědčit o tom, že na mém včelní mám nemocné včely. Nosema je prý všude a on prý mi zaplatí rozbor a můj včelín je prý zaručeně také nakažen. Svoji nabídku dokonce prezentoval jako velkorysou a nezištnou pomoc.
Samozřejmě, že jsem netvrdil, že se na mém včelínu nenajde ani jedna spora nosemy. Moje včelstva ale klinicky nejevila žádné stopy onemocnění. Žádné včelstvo neuhynulo. Spad na podložkách neměl chybu. Nic nebylo v úlech pokáleno. Včelstva byla celkem vyrovnaná. Žádná včelstva jsem nespojoval. Při prvém proletu nepadaly z letáku žádné včely s nabubřelým zadečkem. Na prvý pohled pohoda.      
On však svoji nabídku na zaplacení rozboru zopakoval a považoval za nezištnou a velkorysou. Stále tvrdil, že na mém včelíně Nesemu mám!
O co mu asi šlo, když i rozvoj včelstev byl v pořádku? Již delší dobu tento přítel na schůze nechodí – a je klid.

Třetí příběh je ještě horší

Tuším, že asi 8 let jsem na seznamu Přednášejících odborní a proto jsem pravidelně zván do Nasavrk na Seminář. Poslední pozvánka byla tuším na 15.10.2016
Když už se včelaři v Nasavrkách sejdou, nemělo by být výsadou dvou lidí, že budou mít prvé i poslední slovo u všeho. Samozřejmě i včelaři z pléna by měli mít možnost se projevit. Jsou-li přesvědčeni o tom, že do něčeho opravdu „vidí“ pak je úplný hřích toho nevyužít. Snažit se je dokonce umlčet, pak již čímsi zavání. Již delší dobu mám pocit, že jsem to právě já, kdo má velký problém vstoupit do diskuse. Udělení slova je proto mne opravdu velký zádrhel.
Příklad. Seděl jsem ve druhé řadě proti řečnickému pultu. (á 2,5 m od přednášejícího) I když již ostatní na mne upozorňovali, přednášející přešel do uličky a bavil se s lidmi za mnou. Pak se obrátil zpět a tím to skončilo.  
Druhý příklad byl ještě horší. Zde jsem se ke slovu nějak prokousal, ale reakce dalšího přednášejícího byla až nepochopitelná. Snažil jsem se popsat krmítko, kterému říkám „Vteřinové krmítko“. Toto krmítko je tak jednoduché, že k jeho vložení a vyjmutí stačí opravdu několik vteřin V principu je atypické a ani při jeho vložení vlastně nedojde ke kontaktu se včelami. Krmivo se nalévá trychtýřem (necelé 3 l)
Krmítko se nevkládá do podmetu, ale lícuje s vnitřkem okénka. Je tedy pod okénkem, pod dveřmi a malý kousek zasahuje do prostoru za dnem. Celé je kryto prkénkem, ve kterém je otvor pro trychtýř. Jelikož se nenachází v podmetu, nemůže být znečištěno!! Jsem přesvědčen, že jednodušší krmítko neexistuje. Každý si jej může prohlédnou na mém webu – www.vcelastvijaros.cz Zde se nachází na VIDEU.
Když jsem Vteřinové krmítko popsal, prohlásil přednášející, že je toto krmítko tak špatné, že na něj „DOJEDU“!!
Jedním dechem ale vychvaloval krmítka, která prý si nechá vyrobit u Pana Kolomého. Jedná se o rámkové krmítko, pro která se musí vytvořit místo v úlu vyjmutím dvou rámků! To dělá bez kouře? Z deseti úlu mu přebývá 20 plástů – KAM TYTO PLÁSTY USKLADNÍ?! Toto krmítko je zřejmě dřevěné! Ty vyjmuté plásty se po nakrmení vrací zpět? Jak se dokrmí? Tak to už je demagogie. Napadají mne slova jedné známé písně – Ach ta láska nebeská, ovšem v obráceném gardu. Protikladem lásky je nenávist.
Jsem přesvědčen, že vedle mého Vteřinového krmítka, na které prý „DOJEDU“ (dovčelařím!) nemůže přednášející ten svůj „vejchyst“ ani položit.

DOVĚTEK

Právě se dívám do Včelařství č. 12 2016, do rohu 2016-417, kde je ta dřevěná hrůza vyobrazena. Kdokoli z čtenářů má možnost (má-li zájem) dopídit se celé pravdy. K čemu měly sloužit ty sprosté pomluvy mého Vteřinového krmítka?

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2023 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 22, celkem 164581 od 1.7.2010