23.10.2014 12:18
počet zobrazení: 7367

Školkovací rámek na matečníky trochu jinak?

Nikdo nemůžeš dokázat, že rojové matečníky jsou naprosto špatné. Rojení je ve skutečnosti i projevem životaschopnosti. Pokud se zrojí matka ve třetím roce života, znamená to také, že 2 roky života žila ukázněně a dala-li i nadprůměrný výnos, pak ji nelze cokoli vyčítat.
Propagátoři „přelarvování“ jsou jaksi podezřelí, když jedním dechem požadují také i likvidaci dvouletých matek. Nejde jenom o „kšeft“? Správně vychovaná dvouletá matka má geneticky na to, aby úspěšně fungovala i třetí rok.

    V letošním roce byla na mém včelíně více jak polovina matek tříletých! Loni bylo 28 matek zazimováno a 28 jich se svými včelstvy šlo do snůšky. Jedno včelstvo se zrojilo a roj ulétl. Nejlepšího výsledku dosáhlo právě včelstvo s loňskou matkou z rojového matečníku. (prvé točení 57,5 kg) Pro rojové matečníky nemám jenom slova odsouzení a hany.

    Včelaři se může stát, že třeba při nasazování medníku zjistí, že včelstvo má již zavíčkované matečníky – co teď? Jedná-li se již o matku tříletou, která se dva roky nezrojila, tak asi nepůjde o nějakou rojitelku. Když tato matka měla ještě po dva roky výborný výnos medu, pak je škoda tyto matečníky zlikvidovat.

    Jak ale tyto matečníky použít? Máme nějaký plán práce pro dnešní den, když se budeme věnovat zužitkování těchto matečníky (asi 3 - 4), tak to naruší naši práci. Matečníky mohou být zavíčkované, ale mladé. Když je nalepíme na zátky a zasuneme do otvoru v klícce, pak nám je včely přistaví ke klícce a jejich vyjmutí bude velmi obtížné.

    Potřebujeme klícku, kde nebude třeba cokoli lepit, pouze matečník vyřízneme a vložíme jej do klícky, ze které jej budeme moci kdykoli neporušený snadno vyjmout.

    Vodorovné lišty (6 kusů) jsou 4 cm široké. Tři z nich mají navrtaných 7 otvorů pro matečníky. Každý z těchto otvorů je 2 x proříznut. Tím vznikne 7 otvorů podlouhlých, do kterých se matečníky nezasunují, ale vkládají pohodlně ze strany. Matečník je potřeba nechat trochu delší, aby celý prostor pro matku v matečníku byl volný a nemohl být zmáčknut.

    Výřez od otvoru se sklíží s dřevěným čtverečkem 2,5 x 2,5 cm asi 4 - 5 mm silným. Přiklížený výřez slouží k přimáčknutí matečníku v otvoru. Čtvereček pak kryje matečník shora. Takto pouze přimáčknutý matečník může být kdykoli vyjmut bez úhony z klícky.
Zadní strana klícky je zajištěna mateří mřížkou pro volný přístup včel k matečníkům.

     Sklížená 2 dřívka drží matečník na svém místě a jsou jištěna sklíčkem a obrtlíkem.

    Takto upravený školkovací rámek se vloží do medníku včelstva. Jakmile začnou včely špičky matečníku okusovat, je to znamení o brzkém vylíhnutí matky.

    Do tohoto rámku je možné umístit i sérii 21 matečníků a mít záruku, že jediná vylíhnutá matka sérii nezničí.


    Se zužitkováním matečníku se nemusí zbytečně pospíchat. Tento rámek nabízí prostor, pro pohodlné odložení matečníků a jejich použití v příhodném čase.

55565758
 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2023 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 1, celkem 157683 od 1.7.2010