25.02.2014 11:17
počet zobrazení: 2998

Lze zjistit příměsi v mezistěnách?

Mezistěna má již dávno nezastupitelné místo ve včelařské praxi. Nějaké poznámky o „alternativním“ včelařství bez mezistěn jsou jen zoufalé výkřiky. V případě mezistěn bude vždy záležet na jejich kvalitě bez příměsí parafínu nebo něčeho podobného.


Bude to rozhodně více jak 60 let, kdy jsem začal posílat vosk ke zpracování Oldřichu Habadovi do Černivska. Čas ale běžel, a tak mi tento poctivec oznámil, že pro věk s výrobou končí. Zdravím tam Nahoru.


    Tak jsem poslal 15 kg vosku do Předboje. Na tehdejší rozsah mého včelaření to nebylo málo. Nezbylo mi, než se rozloučit s úspěchem mého konání v tomto roce. Řada lidí se pak s Předbojem dokonce soudila, ale bez úspěchu. Pak se ale bez jakéhokoli vysvětlení objevily mezistěny, prý ze 100 % vosku, byly ale podstatně dražší. Časem jaksi „prosáklo“ na veřejnost, že Předboj si za náš vosk nakupoval v zahraničí stroje na obrábění dřeva do svého výrobního závodu. Jediná zkušenost stačila k tomu, abych PŘEDBOJ vícekrát nenavštívil.


    Inzerát Stražiska ve Včelařství mne přivedl k dalšímu výrobci. Naše spolupráce byla k mé spokojenosti. Pak se to ale nějak „zadrmolilo“. Vosk za mezistěny bylo možno vyměnit skoro doma, bez balení a posílaní poštou. Tím se mezistěny od dalšího výrobce objevily na našem včelíně.


    A teď to začalo. Se stavbou to nebylo ještě katastrofální, ale matky špatně do těchto mezistěn kladly – matka obešla mezistěnu po obou stranách a hledala buňky pro zakladení. Asi když už to „nemohla vydržet“, tak se vajíčka zbavila a hledala dál. V mezistěně asi bylo něco, co té matce vadilo, proto její hledání bylo marné. Další vajíčko se proto objevilo na dně buňky až opět v krizové situaci, kdy již hrozila ztráta vajíčka. Možná, že některá vajíčka byla skutečně ztracena. Pohled na plást byl žalostný. Co je příčinou této skutečnosti jsem ale v té době nevěděl. Přemýšlení o všem možném, nikam nevedlo.


    Některé mezistěny třeba i ve středu plodového tělesa zůstávaly nezakladené. A to byl malér! Nezakladená mezistěna uprostřed úlu je vlastně bariera. Matce chybí prostor pro plod na zimní generaci, pylová deska vlastně rozděluje zimovací prostor na dvě části. Úspěšné přezimování se nekoná! Takto postižené včelstvo je pro další sezonu odepsané. Nezbylo mi proto než všechna včelstva po vytočení detailně rozebrat a panenské plásty s pylem odstranit.


    Skoro jsem se až styděl, kolik mi to dalo spekulací, než mi došlo, že příčina patálií je v pančovaných mezistěnách. Přitom ale zjistit přítomnost cizorodných látek je tak snadné. Stačí rozehřát 2 – 3 mezistěny v hrníčku malého průměru, aby vznikl koláč vosku silný asi 2 cm. Je-li v mezistěnách něco cizorodého, pak se to pod kolečkem vosku objeví. Jsou-li mezistěny opravdu z čistého vosku, pak pod voskem nemůže být něco jiného, než vosk.


    Pod kolečkem vosku se může objevit i jakási „špínka“, která ve vosku zůstala nestoprocentním přefiltrováním vosku. Toto však není na závadu. (Stražisko) Nejde o cizorodou látku. Neznám    % příměsí, které jsou včely ještě schopné tolerovat v mezistěně a matka do nich bude ještě klást. Proto je možné, že i mezistěny od jednoho výrobce budou přijímány různě.


         Znovu opakuji: Rozvařením mezistěn nemůže vzniknout nic jiného, než vosk Je-li tam cokoli jiného, pak to tam NEPATŘÍ!


Každý včelař má možnost sám si zkontrolovat, zda mezistěny, které si koupil, nejsou PANČOVANÉ.

 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 4, celkem 171473 od 1.7.2010