25.02.2014 11:01
počet zobrazení: 4581

Je rámek 39 x 24 příčinou zimních ztrát?

Lidé mají svoje domy a včely zase úly. Pro oboje je to jejich obydlí. Úl med nepotí, již dávno není pravda. Tak jako dobrý dům, dobře vymyšlený a dobře postavený lépe splňuje i lépe vyhovuje požadavkům člověka, tak i dobře vymyšlený a zodpovědně vyrobený úl dává včele lepší podmínky pro život. Tím samozřejmě také vytváří možnost dosažení lepšího výsledku samotným včelstvem.

Většina včelařů to pravděpodobně ví, ale dostatečně si neuvědomuje, že rámek 39 x 24 nemá správný biologický tvar pro život včelstva. Hlavním problémem včelařů asi je setrvačnost. Většina včelaří na rámku 39 x 24 cm, mají jej „okoukaný“ a jeho nevýhody nevidí, nebo dokonce ani vidět nechtějí.


    Včelařím více jako 60 let a za tu dobu se na mém včelíně nevyskytlo v zimě uhynulé včelstvo. Nikdy ale na tomto včelíně nebyl rámek 24 cm vysoký. Samozřejmě, že se někdy některá matka nedožila jara, ale padlé včelstvo jsem nikdy neviděl.

    Jak vypadá v zimě padlé včelstvo znám ze včelína jednoho známého. Na podzim bylo zazimováno 5 včelstev v Mor. Universálech, dvě se ale jara nedožila. Majitel se domníval, že včelstva přišla v zimě o matky a proto uhynula. Když jsem rozebral prvé včelstvo, bylo naprosto jasné, že k žádnému úhynu matky nedošlo. Na kolika plástech včelstvo sedělo již nevím. Sedělo od přední stěny a všechny obsednuté plásty byly BEZ ZÁSOB! Zásoby ale v úlu byly avšak mimo dosah chomáče! Včely zaručeně matku měly, byly tam i buňky zavíčkovaného plodu! Otevřený plod byl vysátý. Naprostý důkaz o příčině úhynu HLADEM. Na asi posledních 3 plástech zásoby byly, ale včelstvo se „přes uličky“ nedokázalo přesunout.

    U druhého včelstva to bylo komplikovanější. Včelstvo bylo silnější, sedělo také od přední stěny. Nějaký zavíčkovaný plod tam byl. Také otevřený plod byl rovněž vysátý. V tomto včelstvu se ale určitému množství včel podařilo uniknout z hroznu na rámcích bez zásob „přes uličky“ na rámky se zásobami i s MATKOU! Vzadu na plástech se zásobami se toto torzo včelstva pokusilo založit nové hnízdo. Matka začala znovu klást, ale jelikož těch včel bylo opravdu málo a měli i zásoby, uhynuly také. Těch několik včel na rozjezd nového života nestačilo.

    V obou případech jde jasně o selhání rámku 39 x 24 cm. Kdyby byl rámek užší a vyšší zřejmě by se to nestalo. Zazimováno bylo 5 včelstev, ale jara se dožila jen 3 včelstva. 2 včelstva PROKAZATELNĚ uhynula následkem nevyhovujícího rámku 39 x 24 cm zbytečně. Kdyby těch 5 včelstev bylo zazimováno na rámku 37 x 30 cm, (Čechoslovák) troufám si tvrdit, že by přežila všechna.

    Že je rámek 24 cm nízký víme asi všichni. Již nějaký čas se proto oficiálně doporučuje zimování včelstev ve dvou nástavcích. Je to ale dobře? Je to již několik let, kdy mi jeden známý sdělil, že mu v zimě uhynula 4 včelstva, když podlehl propagandě a zkusil zimovat včely ve dvou nástavcích. Všechna 4 včelstva měla smůlu v tom, že si na zimu sedla právě do nástavku, kde zásoby nebyly. Bylo úplně jedno, zda byly zásoby v dolním nástavku, nebo v nástavku horním. V zimě již včelstvo nedokázalo přejít za zásobami až nahoru, nebo dolu. V zásadě platí, že zásoby i chomáč by měly být v horním nástavku.

    Jsem přesvědčen o tom, že rámek 39 x 24 cm je příčinou nemalého procenta zimních úhynů – ztrát včelstev. Jsem také přesvědčen, že nemá smysl podporovat výrobu oddělků pro doplnění zimních ztrát. To je to samé, jako kdyby lékař léčil „podebranou patu“ namísto skalpelem  -kloktadlem. Každý problém je potřeba řešit tam, kde fyzicky existuje. Snad jen jedna výjimka – aluminiový klíček lze hledat různě!

DOVĚTEK
Nabízí  se další otázky. Co dělal a dělá Výzkumný ústav? Kde jsou výsledky těch, co sami sebe považují za nepostradatelné, ale ve skutečnosti se starají o své subjektivní zájmy (pýcha, touha po moci) Proč moje články nesmějí do časopisu? Loni nevyšel ani jeden – divné! Komu vadí moje aktivita? Proč se mne všelijací „machři“ snaží již letá potopit?
 
kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.

Copyright © 2000 - 2024 Včelařství Josef Jaroš
Powered and created by TELE3 s.r.o. | XHTML 1.0 | CSS 2
Počet přístupů dnes: 12, celkem 174704 od 1.7.2010